Atsiuntė vienas žmogus į linką youtubėjė, kur žmogus kaip stebūklą aiškino apie germanio tranzistorius, pnp ir npn ir, o dievai, apie žemė = pliusas. Beja, kalba buvo apie Uher magiuko stiprintuvą.
Todėl trumpas bambesys- koks skirtumas (jei neimti subtilybių), koks ten žemės potencialas, iš ko padaryti tranzistoriai- germanio, silicio, galio arsenido ir kokio nors karbido1. Yra pnp ir npn tipai ir jie, supaprastintai skiriasi tik srovės tekėjimo kryptimi. Ką ir rodo ta strėliukė.
Senoviškuose žurnaluose netgi kartais rašydavo- “schemą galima paleisti ir su kito tipo tranzistoriais, tik reikės pakeisti maitinimo poliariškumą“.
Ar germanis geresnis? Bendriniu požiūriu tikrai ne. Ir brangesnis, ir su temperatūra nėra gerai. Ir tikrai kažkaip nesigirdi apie germanio viršenybę. Gal kažkiek, specifinėse schemose, kur reikia mažesnės įtampos ant perėjimo. Gal kaip diodas- detektorius. Gal kokie specifiniai aukšto dažnio stiprintuvai…. Ir tikrai ne “šiltas lempinis garsas”. Šito kliedesio nepakenčiu. Mano giliu įsitikinimu- stiprintuvas turi tik stiprinti. Išeinantis signalas turi atitikti įeinantį, skirtis turi tik amplitudė. Ir galimybė paimti daugiau srovės. Jei reikia “šilto lempinio garso”- tembro ir efektų filtrai jums į rankas.
Išsibambėjau 🙂
- Čia plačiai užsimojau. Kalbama apie paprastus tranzistorius, o ne apie laukinius (tiesa ir su anais galima analogija. O gal yra ir paprasti karbidiniai tranzistoriai? ↩︎
Galbūt labiau grafeno pagrindu bus kada gaminami masiškai tranzistoriai.
Man buvo (o dievai) šokas, kai po 20 metų pertraukos prisėdau prie elektronikos ir po visų vaikystės-paauglystės tarybinių schemų su teigiama žeme ir PNP tranzistoriais pamačiau, kad pasaulis **nusirito** pas NPN… 😀
Šiaip būtų visai fun, jeigu kiekvienai detalei būtų „priešingas“ analogas, įskaitant visokius AVR/ARM mikrokontroleriukus.
Mane panašiai supykina, kai išgirstu, kad patefonai kažkaip ten geriau garsą atkuria. Ir visi kiti audiofiliniai pezalai.
Na žmonės skirtingi, subjektyvūs ir skoniai skirtingi… Man pavyzdžiui patinka kalėdinės girliandos su kaitrinėmis lemputėmis (gal tiktų ir balti šilti led) ir spalvotais filtrais, nes man taip gražiau šviečia. Ir koks nejautrus technokratas galėtų pradėti įtikinėti, kad koks skirtumas, juk žalia yra tik žalia, o dar elektros sutaupom ir va mėlyna kokia gryna. Bet pigieniškai tie spalvoti led atrodo, per siauras spektras, o dar jei tinklo dažnis jaučiasi periferiškai žiūrint… Na ir prasideda nostalgiškos “analoginės šviesos” paieškos nepaisant visų to trūkumų. Gal ir su garsu taip?
Aš nesakau, kad nereikia tono korekcijos, aš tik sakau, kad stiprintuvas turi tik stiprinti. Reikia “šilto lempinio” garso- statom kokiį prempą, filtrą ir turim tą patį. Bet nereikia sakyti, kad kažkoks stiprintuvas su kiniškom generatorinėm lempom geriau groja. Paprasčiausiai, gal reikia lyginti atitinkamos klasės prietaisus.
Garsą reikia pritaikyti prie ausų- tam ir skirtas tembro reguliavimas. Dar smagu, kad kolonėlės būtų “jautrios?” , kad mokėtu groti tylius signalus.
Dėl girliandų (ar tik nebūsit giminingas su youtubės “technology connections” kanalui? Tas irgi siautėja dėl lempučių) – man irgi nepatinka ryški mėlyna spalva, nu ir žalia biški stiproka. Todėl vienintelė girlianda kuri yra pas mane sudaryta iš RGB juostelės ir aš ja pats suprogramavau, kad spalvos keistusi lėtai. O grynos spalvos būna labai trumpai. Ypač mėlyna nepatinka todėl, kad ji ypač stipri, net visokios kameros “over saturation” padaro. Vadinasi šviesa akina ir akis, nors psichologiškai neatrodo kad per šviesu.
O tikros spalvos man patinka- todėl tarp mano cackių yra kelios stiklo prizmės.
Po visokių germanio MP3x-MP4x iš vaikiškų konstruktorių į rankas patekę KT315 atrodė kaip iš kito pasaulio. O tada paskelbėm nepriklausomybę ir akys atsivėrė kiek vakarai buvo nuėję…
Laimei audio ligos neturiu, bus metų laimė jei užteks entuziazmo įveikti nostalgišką Saba 9241, kuris tikrai nebūtinai garso etalonas… Bet gal džiugins. O tokie reiškiniai kaip bilekokios lempos, nes tada galima jau girtis turint high end, žiauriai ypatingi kabeliai (smagiausia kai tai maitinimo kabelis į rozetę) ar garso paieškos su abejotinais tranzais (irgi priminė schemas su MP3x-4x) atrodo tuštybiškai. Nebent tranzų esmė restauravimas, autentikos saugojimas ar siekis remontą atlikti lyg anais laikais. Bet kiekvienam savo… Kažkas ir iš to duoną užsidirba bent jau.
Na per girliandas atsitiktinai atradau “Technology connections”. Išaiškino TAI kas nedavė ramybės. Labai palaikau.
Custom rgb turbūt kaip ir profesionalūs sprendimai ok. Bet įprasta pigiena (pvz buitiniai vaikiški šviesos efektėliai) stebina kaip ten kažkas blogai. Mėlyna, raudona, purpurinė, gal dar žalia kažkiek ir kitkas kažkoks dumblas… Prisijungi seną gerą su halogenais ir spalvotais lęšiais tai jausmas kaip peršokus į gegužę po lapkričio. Tik, kad tai kaukiantis ir keistus garsus skleidžiantis 500w monstras, kurio visi bijo…