Deja sausis buvo visiškai tuščias. Tai krepšt ten, tai krepšt kitur. Biški FPGA eksperimentų su soft procesoriais, biški visokio neįdomaus remonto, biški kompiuterių, biški programavimo. Nieko tokio, kad galėtu sudominti skaitytojus. Gal kiek įdomiau bus šis nebaigtas remontas:
Yra toks senas prietaisiukas, rankinis rentgeno fluorescencinis spektroskopas. Tai vienas iš seniausių modelių- Innov-X systems inc, alpha-2000A (α-2000). Dar iš tų laikų, kai ši firma egzistavo. Dabar tai Olympuso padalinys.
Prietaisiukas “tada” kainavo siaubingus pinigus, nors tiesą pasakius, nauji XRF irgi kainuoja nemažai. Veikimo principas- silpnas rentgeno spindulys atsispindi nuo tiriamos medžiagos. Tie soft rentgeno spinduliai detektuojami ir matuojama jų energetika. Toliau grynai statistika pagal KeV…
Visi skaičiavimai atliekami HP delninuke. Kadangi kiekvienas detektorius unikalus, be atitinkamo softo kalibravimo, šie prietaisai nieko gero nerodo. O šis va prietaisas nebendrauja su delninuku.
Viduje visiškas oldskūlas. Dvi plokštės- maitinimo šaltinis, temperatūros stabilizavimas. Ir kažkoks DSP? ar CPU kuris tikriausiai surenka pradinius spektrinius duomenys. Visas komunikavimas tarp DSP/MCU ir delninuko vyksta per RS232.
Plokštėje yra netikėtų sprendimų 🙂
Čia rentgeno lempos aukštos įtamos šaltinis.
Konkrečiai šio modelio parametrų nežinau, bet naujuose XRF būna iki 50kV ir 0.2mA. T.y. maksimaliai 10W elektrinės rentgeno galios…
Matosi, kad prietaisiukas pysteltas virš 50G, nes raudonas indikatorius.
Gal kiek neteisinga tai vadinti maitinimo šaltiniu, nes tai neišardomas modulis kuris vadinasi “Moxtek Analog X-ray Source”, mano nuotraukoje nesimato, bet prie šios dėžutes eina dar ir mažytė rentgeno lempa. Gamintojo puslapiuose geriau matosi.
Šio modulio numeris man sukėlė smalsumą- jei tikėti analogija, tai 60kV rentgeno modulis.
Signalas iš delninuko patenka į dešinę PCB ir dešinę PCB pusę (TP11, TP21), eina iki plokščio kabelio, kitoje plokštėje jau TP27, TP28 ir nueina iki ADM3202A mikroschemos. Ant TP kontaktų vienas RS232 signalų matomas, antrasis visiškai negyvas. Arba mirė DSP? ar CPU, tada prietaisas išmetamas, arba mirė RS232 signalų formuotojas. Kas labiau logiška, nes jis turi ryšį su išorę ir ten galėjo kas nors pasitrumpinti.
Va taip ir guli ant stalo… beja, turiu dar viena alfą kuri veikia, tik rodo netiksliai… Ir vieną deltą, kuri veikia tik laikoma šaldytuve- detektoriaus peltje šaldytuvas jau nelabai veikia. Nei vienas prietaisas neberemontuojamas gamykloje, dabar ten tik Vantos… O šios liko eksperimentams, gaila, negalima jas parduoti- neleidžia LR įstatymai.
Rodos tas procesoriukas nepasileidžia… Iš SPI romo net nebando skaityti firmwarės. O ADM3202 rodos veikia. Bent jau signalas iš kompiuteriuko konvertuojamas iki TTL, tačiau iš procesoriuko niekas neatsiliepia. Clock iš osciliatoriaus eina, tačiau niekur kitur ant PCB jokio judesio nėra.
Nuardžiau kitą aparačiuką:
nuotrauka pasididina.
Deja PCB revizija kardinaliai skiriasi. Dabar kompiuteriukas netgi turi USB lizdelį 🙂
Tai parduoti negalima dėl to kad aparatas skleidžia jonizuojančią spinduliuotę? O tai nusipirkti irgi tada ne bet kas gali?
Taip. Nors tai tik max 10W, soft rentgenas, parduoti bet kam negalima. Nors šiaip, pirkti galima, negalima eksploatuoti. Reikia užsiregistruoti rsc.lt, išklausyti kursus, atestuotis ir panašiai. Įsigijus aparatą, reikia užregistruoti tame pat centre. Praeiti visokias patikras, kurios šiam prietaisui nelogiškos- taisyklės bendros ir mažiukams aparatams ir tomografams. 🙂
Nors dabar jau kažkiek lengviau.