Monthly Archives: October 2020

CPU upgreidas ir prisipažinimas

Mano senam kompui reikia upgreido, bet primiausia aš tingių, o antriausia pas mane daug keisto softo kuris velniai žino kaip dar veikia ir kur reikėtu gauti installus. O suknisti (legalūs!) windowsai nenori peršokti per kelias kartas ir nepasileidžia. Arba mėlynas ekranas ar pastovus persikrovimas. O dar, mano reikalavimai- kiek daugiau SATA lizdelių ir PCIe slotų.
Ir pripažinu savo klaidą, kad pirkau tokią blogą motininę plokštę. Ar galima įkvėpti naujas galias į šį, 8 metų antikvarą? Aišku SSD, swap ir tmp tai net SSD RAIDas (stripe) iš triju vienetų. Netgi dvasinės ramybės (nugi kompo žaidimų) diskas irgi SSD. Tik backup ir neoperatyvių duomenų diskai mechaniniai.

i series CPU
[i7-4770][i3-3220][i7-2600][i5-3350P]

Pirmiausia reikia dirbti firmoje kuri utilizuoja kompus ir monitorinti gaunamus procesorius. Ir pagaliau gavau lygtai tinkamą, reikiamos kartos (prieš tai rašiau, kad turiu gerų procikų, bet netinka) procesorių- i7-3770. Inkišam ir … nieko. Juodas ekranas ir POST 69.
Gal netinka trečia karta? Surandam ekskliuzyvą- i7-2600. Irgi neveikia. dedam i5-3350P. Irgi neveikia. Kas per nesamonė, nes lygtai šitas procikas buvo originalioje komplektacijoje. Negi vėl reikės sudėti i3-3220? Jis vakar dar veikė… Staiga prisiminiau, čia gi ta suknista motininė… Ji neveikia dėl to, kad jai kažkas nepatinka su video plokšte- BIOSas kažkaip nesugeba pakurti “smurtinės” plokštes.
Ir tai kažkaip susije su procesorium- gal koks nors PCIe perpaskirstymas pradiniam BIOS inicializavime kuris feilinasi. O sprendimas paprastas- reikia tik pakeitus procesorių įkišti senovinę video plokštę. Pas mane tam reikalui negti mėtosi sena video… Nu ir… i7 ir sena video peršoko per POST 69 ir pereina į POST 00 (kontrolė perduota OS krovikui). Po šios manipuliacijos Windows užsikūrė ir jis vėl rado krūvą “naujų” įrenginių. Poto dedam atgal “smurtinę” video plokštę ir viskas veikia. Tik reika dar pakeliui priploti DP kištuko kūrėjus arba surasti DP kabelį su fiksavimu.
Tai dar ne visi šios motinos fintai- turiu kažkokį USB daikčiuką (nepamenu- ar tai viena iš pelių ar USB “flešiukų”) kuris neleidžia irgi prašokti POSTus- stringa!

CPU upgreidas
Gal mano žaidimukai geriau veiks? 🙂

ARM:0020 smurtinis hardcorinis žaidimas Rogue

Jau rašiau, kad internetuose radau Rogue žaidimo source code kuris netikėtai susikompiliavo ant mano kompiuterio. Deja ant kitų kompiuterių jis neveikė. Bandžiau tokį iškrypimą, kaip perkelti source code į Microsoft Visual Studio Express, bet ten tikriausiai iš principo negali veikti jokie senoviški C kalbos failai- microsofto programa pranešinėjo keistas klaidas. Numojau į tai ranka ir pagalvojau- jei kompiliuojasi su gcc, tai kodėl jis nesikompiliuoti ir su ARM gcc (AVR tai gal per silpnas). Pasirodo, puikiausiai kompiliuojasi. Teko tik išpjauti dali paprogramiu susijusiu su failais ir prikabinti savo. Taip gavosi toks monstras:

Rogue running on STM32F103 MCU USB

Tai USB-COM-Rogue su STM32F103. Tereikia tik USB terminalo. Po tiekos programinimo, manau UART versija dar greičiau gautusi. Dar beliko viską sukultūrinti, nes dar liko visokių bugų- pvz. po žaidėjo mirties, jis kaip zombis toliau gali vaikščioti po labirintą. Nesvarbu, kad jau parodė mirties ekraną- turėjo pasileisti žaidimas iš naujo, bet kažkaip neišsivalė buferiai ir viskas liko iš seno žaidimo. Visiškai nesupratau dėl TERMCAP failo- vieną įdėjau ir veikia, įdėjau antrą- neveikia. Vėl įdėjau pirmą- neveikia. Veikia tik iš vakar dienos backupo. Originalus source kodas gana užsuktas. Užtat ir ant ARM gcc kompiliuojasi be jokių “warningų”.

Žaidimo source code ir kompiliuotas HEX. Dėmesio! Binaras gaunasi didelis (92kB ir neaišku kiek RAM jam reikia) ir tikrai neveiks ant BluePill. Jis veikia ant mano “white pill“, su pilnaverčiu STM32F106RET6.

SSR skrodimas

Veikė viena tokia relė, veilė, o poto neveikė. Rėlė ypač sena, gal kokių 80-tųjų praeito šimtmečio laikų, tai dar neužpilta kompaundu. Kaip tik patogu išskrosti ir parodyti, kad viduje minimaliai detalių ir rėlių kaina dirbtinai užkelta.

SSR rele kodak
Labai jau silpna relė, tačiau prabangus gamintojas. Gal net “made in USA” iš tikro. Tačiau ji numiro. Numiro tyliai, be ugnies ir dumų. Paprasčiausiai apkrova pradėjo nebeveikti.

Skrodimas paprastas:
SSR rele kodak
Korpusas, valdymo ir filtravimo grandinė, dar korpusas, simistorius, metalinis pagrindas su berilio keramikos (ar panašias) izoliacija. Buvo dar balto tepaliuko, bet nuvaliau.

Visi trys rezistoriai, DALE, 47omų. Sveikas tik centrinis. Kiti rodo begalinę varžą. Kondensatorius gal geras, simistorius (PH 655-203) lygtai nesprogo, o mikroschema (4kV izoliacinė SSR valdtmo, DP61K-655202 liko nepatikrinta).
Žemojoje pusėjė lygtai veikia, nes skambinasi kaip diodas. Ten tos mikroschemos dalis, rezistorius ir kažkas TO-92 korpuse su skaičių virtine, bet ne pavadinimu (655201).

Manau brangiausias šiame rinkinyje tai Kodak vardas ir korpusas. Visą kitą- centų vertės. Ir matyt didelis tiražas, nes viskas turi savo kodą: 6552xx. Gerai, kad dar rezistorius ir kondiką “neužkodavo”.

Atari 2600 – RAM minimalizmas

Va, noriu pabambėti, kaip tikras senolis. Buvo ir yra toks aparatas- Atari 2600. Tai vienas iš kompiuterinių žaidimų pradininkų. Tačiau ne apie tai, o apie programuotojus. Va toks vaizdelis:
Atari 2600 river raid
Tai kogero vienintelis žaidimas kurį dar galiu pažaisti ant Atari 2600 nesudaužydamas televizoriaus ir nesunaikindamas savo psichikos. Tikrai žaidžiamas žaidimas, kažkas vyksta, kažkoks garsas, net medeliai su namukais nupaišyti- tai tik dekoracija. Viskas sukišta į 4 kilobaitus. Bet esmė tame, kad šis žaidimas veikia ant “kompiuterio” kuris turi 128 baitus (BAITUS! Karlai!) atminties. Šis kompiuteriukas neturi jokio video buferio. Iš esmės tai 6507 mikrokontroleris kuris “gyvai” generuoja video vaizdo signalą. Kažkas, kai programavo, turėjo skaičiuoti CPU taktus ir ekrano mikrosekundes, kad gautusi žaidimas. Va ką reikia pagerbti. Dar labiau, seni bambekliai ir pasikėlę “arduino” programuotojai turi nusilenkti tetulei Carol Shaw už šį stebuklą.
Continue reading →