Kad nustumti svetimą, hackerio straipsnį, tenka rašyti naują straipsnį. Po rankas papuolė visa dėžė aukų, tai bus iš serijos “vandalizacija”. Vandalizacijos aukos- elektroninis elektros energijos skaitiklis. Nors visi užrašai kažkokių “dujokaaukių” kalba parašytos, bet spėju, kad tai Lietuvos pramonės gaminys… O gal ir ne.
Kairėje vienfazis, pajungtas ir suskaičiavo testo metu kelias vatvalandes. Dešinėje- trifazis.
Parinkti skaitliukai puikiausiai įsijungia, ir ant LCD ekraniuko pajungimo metu parodo “Good”. Tai bent jau vidinis testas kaip ir praeina. Keletas kitų skaitiklių rodė Error1. Gal jie kokie nekalibruoti, arba turi kitokius defektus. Tačiau iš pirmo žvigsnio neaišku. Tiesa, vienas trifazis skaitliukas turi nulaužtą tvirtinimo kojelę, o kitas apipiltas kažkokiu tirpikliu ir nusiplovė (išskydo) etiketės užrašai. Vienfazis skaitiklis išorinių defektų kai ir neturi. Tačiau užklijuotas raudonas lipdukas. Šaip, gerų daiktų neišmeta… nebent tai neatitinka kokiems nors durniems standartams ir panašiai. O atlieka savo darbą puikiai. Kol kas nepastebėjau problemų, todėl šių skaitiklių nelaužysiu iki palaidų detalių. Pajungsiu keliom savaitem nusekliai sertifikuotai Elgamai ir palyginsiu rezultatus. Jei bus geri- pastatysiu darbe ant kai kurių apšvietimo lempų. Nes atsibodo “empyriškai” spėlioti kiek jos rija elektros.
Aišku, kiek itartinai atrodo skaitiklis, kuris rodo 0kWh. Šiuos skaičiukus prisukau pajungęs arbatinuką.
Lupam dangtį:
Po dangčiu beveik nieko nesimato. Matosi tik “custom made” LCD ekranas, keli LEDai ir programavimo jungtis. Tačiau tai tik apatinė PCB pusė. Apverčiam plokštę:
Čia jau matosi daugiau detalių. Plokštėje matome trejus žalius transformatorius, tris didelius varistorius. Žali transformatoriai sujungti žvaigžde, bendras taškas jungiasi su N gnybtu. Faziniai laidai per mažyčius PTC pajungti prie trafukų. Tai klasikinis maitinimo šaltinis, jokių “fancy” impulsinių maitblokių. Antrinės apvijos, per keturių diodų lygintuvus, ir dar per trys diodus sujungti į vieną tašką ir pastatyta pora elektrolitinių kondensatorių.
Apačioje matosi geltonas kondensatorius ir šalia stovi dar trys PTC sujungti per diodus išeina į skaitklio išorę. Ten matyt jungiasi prie kokio nors RS485 modulio ar dar kokio apmokestinimo bloko (nes dar šiukšlyne buvo papildomas modulis kuris rėlių pagalba atjunginėja išėjimą.)
Visą elektros energijos skaičiavimą atlieka dvi mikroschemos: Analog Devices ADE7758ARWZ (specializuota elektros energijos skaičiavimo mikroschema) ir NEC MCU D78F0453 (tai 8 bitų mikrokontroleris, tikriausiai su specialiom kojom valdyti LCD ekraną. F raidė rodo, kad tai Flash versija ir galima perrašyti softą). MCU turi 8MHz kristalą, tačiau šalia stovi ir mažesnis kvarciukas. Greičiausiai RTC veiklai. Tačiau nėra nei batarėjos, nei supercap. Nors vieta šiam daiktui numatyta.
Įtampos daviklis padarytas visiškai paprastai- ant PCB stovi 6 vientai po 75k rezistoriai įtampos dusinimui ir vienas mažesnės varžos (nedžlibinu).
Srovės davikliai tai tos mėlynos “bačkutės”. Tai srovės transformatoriai 5A/2mA.
Ant trafo parašyta 5(85)A/2mA. 10 omu, 0.2
Tikriausiai tai nominali srovė, maksimali srovė, išėjimo srovė prie nominalios srovės. Gal vidinė varža ir tikriausiai kokia nors tikslumo klasė. Tiesa, ant PCB, šie trafai apkrauti 10 omų 1% tikslumo varžom.
Dar skaitkliuke organizuotas impulsinis išėjimas per standartinį optroną ir optinė sąsaja per IR LED ir fotodiodą.
Dar stovi serial atminties mikroschema 24C16. Čia gal sėdi išmatuoti rezultatai? Nes ir MCU tikriausiai turi kokią nors atmintį konfiguravimui. O gal šioje atmintyje ir konfigas? Neaišku. Reikia jungtis ir skaityti dumpą.
Tai tiek ir to skaitliuko… 🙂