Gal jau kur nors rašiau, bet tikrai daug kam pasakojau, kad mano kompas jau daug metų neperinstaliuotas. Dažniausiai naudojam Windows XP operacinę sistemą. Ji manau instaliuota kažkur taip 2005 metais. Tačiau per tą laiką operacinė sistema permigravo per kelis diskus. Diskus keičiam prie progos arba pagal motovalandas- SMART galima nusiskaityti kiek valandų dirbo diskas. Taip pat ir kitus parametrus. Neprievartaujamas ir sėkmingas diskas gali veikti labai ilgai, tačiau, laikui bėgant disko būklė blogėja. Tai lengviausiai pastebima iš skaitymo greičio. Šiaip, kas nors gali pareplikuoti, kad perinstaliavus windoze (ką ir daro normalūs žmonės kai keičia diską) viskas susitvarko ir windowsai dėl to greitėja. Tačiau aš windozės neperinstaliuoju- aš keliu tokią, kokia ji yra. O sistema smagiai pagreitėja. Tuo labiau, kad nauji diskai ir naujos technologijos žengia į priekį…
Tai mano kompo fotografija sistemų (jų yra dvi: XP Pro ir Win 7 Pro) perkėlimo metu. Windows 7 jau perkelta- buvo nedidelė komplikacija ir teko pasileisti iš instaliacinio disko. Matyt perkėlimo metu (keitėsi disko dydis) kažkas nusimušė. Windows 7 nepaprašė per naujo aktyvuotis ar šiaip nesispyriojo… Akyvacija man nebaisi, nes kaip nekeista windozė pas mane legali :).
Dabar liko perkelti Windows XP. Nežinau ar dar šiandien spėsiu- diskas jau pajungtas, tačiau reikia susikaupti ir pradėti procedūrą…
O čia šio momento diskų menedžeris. Reikia viską iš disko 0 perkelti į diską 7. Matosi, kad disko dydis kiek skiriasi… 🙂
Tam reikalui naudoju ACRONIS, leidzia ir resaizint ir visa kita..
perinstaliavimas – puiki proga susitvarkyti per tuos metus susikaupusį bardaką 🙂
„Neprievartaujamas ir sėkmingas diskas gali veikti labai ilgai, tačiau, laikui bėgant disko būklė blogėja. Tai lengviausiai pastebima iš skaitymo greičio.“
Ar tikrai? Galėtum pateikti nuorodą patvirtinančią tavo spėjimą/numanymą/žinias?
start>run>cmd>systeminfo ir ten kazkur yra sistemos instaliavimo data
Man irgi būtų įdomu daugiau sužinoti apie disko sulėtėjimą dėl amžiaus.
Ilga istorija jei viską aprašyti… Teoriškai diske atsiranda nelabai nuskaitomi sektoriai. Disko firmwarė bando nuskaityti tą sektorių ir jei nepavyksta, tai skaito per naujo. Jei pavyksta nuskaityti po kažkiek nedaug bandymų, sistema toliau veikia. Jei pavyksta nuskaityti tik po kažkelinto bandymo, įvyksta sektoriaus perkėlimas į rezervinę zoną. Visos šitos procedūros vyksta nepriklausomai nuo kompiuterio operacinės sistemos ir kompui tiesiogiai nematomos. Tik tada, kai nebelieka rezervinių sektorių, diskas raportuoja OS, kad atsirado blogas sektorius.
Iki atsirandant matomam blogam sektoriui išoriškai visa ši nesamonė pasireiškia skaitymo sulėtėjimu. Tai labai greitai parodo diagnostinės programos. Tos pačios programos nuskaito disko SMART registrus ir galima pažiūrėti ne tik disko temperatūra, motovalandas, bet ir kitą naudingą informaciją.
Praktiškai: atveža naikinimui daug vienodų kompų su vienodais diskais. Pasiimi diskus ir testuoji greitį. Beveik visada daugiau motovalandų turintys diskai dirba žymiai lėčiau ir daugiau turi nematomų blogų sektorių.
Teoriškai tikiu. Realiai būtų galima bent kokius tai skaičius pateikti? Ta prasme, kad kažkokį tai ribinį motovalandų pradirbęs diskas skaito 1, 5 ar 10 % lėčiau. Nes ankščiau niekur apie tai neteko skaityti, tai įdomu, kiek tas sulėtėjimas pasireiškia. Ir ar visų gamintojų diskams tas pats?
Taip, tai galioja visiems gamintojams. Ypač “buitinės” klasės technikai.
Diskus keičiu kaip papuola geras sprendimas, maždaug kas pusantrų- trijų metų. Per tokį laiką daugelis vartotoju pasikeičia kompą 🙂
Nedaug ir suklydau su windozės instaliavimo data.
perinstaliavimas labai puikus būdas atsikratyti “pornografijos”, kurią kai kuriais atvejais gaila trint ir mėtosi belekur.. 🙂 na bet kita vertus kai tokie galingi diskai- galima patapti išties kaupiku manijaku 😀
Kodėl aš galvojau, kad Jūs Linux naudojat? :/
su mhdd galit paziuret kiek ms trunka sektoriaus nuskaitymas. low level formatavimas siek tiek padeda
Linuxus aš naudojų serveriams. Jei būtų Adobes produktai Linuxui, pereičiau į jį. Dabar niekaip nesigauna. 🙂
Dėl greičio. Va iliustracija, rusiška “victoria hdd” programa:
Diskas šiandien rastas darbe ant stalo. Viena defektinė vieta- ten kur grafikas krenta staigiai žemyn. Disko pradžioje nuskaitymo greitis buvo virš 62000kb/s, į disko galą 31000kb/s. Tarp 19 ir 39gb yra dar viena probleminė zona.
Smarto reportas:
Gal žinote, kaip su SDD kaupikliais, ar juose “dega” sektoriai?
Pala, o prie ko čia disko amžius – pataisykit jeigu klystu, bet į disko pabaigą naujam diskui skaitymas irgi bus lėtesnis. Todėl ir windows perinstaliavimas sudaro pagreitėjimo įspūdį, kadangi atsikratoma daug bereikalingo šlamšto ir sistema dirba su disko pradžia kur skaitymo greitis didesnis, nei diskui prisipildžius ir skaitant iš disko pabaigos susidaro sulėtėjimo įspūdis.
Sutinku, kad problematiška disko vieta gali sulėtinti kažkokią konkrečią programą, kurios duomenys toje problemiškoje vietoje, bet į tokį problemišką diską įdiegus windows iš naujo galima išlošti daugiau, nei aklai perkopijuoti visą sistemą į tokios pačios talpos diską, kai vistiek teks rašyti į disko pabaigą. Teisingai? 🙂
@Fraktalas, nors ir ne manęs klausėte, bet šiuolaikiniuose SSD diskuose ne tik sudegusius sektorius keičia, bet netgi dažniau naudojamus sektorius sukeičia su rečiau naudojamais. Ta prasme, SSD diskuose egzistuoja ne tik geras/blogas supratimas apie sektorių, bet ir rašymo į sektorių skaičius.
Apšvieskit, prie kokios temperatūros HDD diskeliai pradeda išsimagnetint? Ta prasme kokia temperatūra vinčesteriui jau yra kritinė? Ar ne 55oC?
Viliau, ne išsimagnetinimas užmuša diskus, o kiti veiksniai. Daugiau 40 nelaikyti. Geriau kad temperatūra būtų kaip žmogaus ar kiek žemesnė.
Praeiviui: skaityk apie paslėptus bad sektorius. Aš nekalbu apie normalius greičio pokyčius. Sakysim paiima du identiškus disku, abu nerodo bad blokų normaliam režime. Tačiau vieno vidutinis nuskaitymo greitis yra 20M/s, o kito 8M/s… Atspėk kurio motovalandos didesnės.
Fraktalui: nors ir FLASH Rom adresus kaitalioja kontroleris, tačiau diskas dyla. Tik kad tas diskas dyla žymiai lėčiau ir skaičius neatualus. Šiaip, jei smalsu, yra SMART reikšmės šiam parametrui.
Straipsnio esmė- jei yra pinigų ir galimybė, keiskit diskus.
Oho 60% sulėtėjimas dėl blogų sektorių? O šiuos skaičiais galite paremti kokiais tai pavyzdžiais? Nes kai ankščiau paprašiau, tai parodėt iliustraciją, kur diskas skaito lėčiau disko pabaigoje. Bet berods abu sutariam, kad taip elgiasi visi diskai tiek nauji, tiek seni. Tai iš kur jau čia toks kritimas nuo 20Mb/s iki 8Mb/s? O jeigu kritimas yra tik toks kaip ankstesnėje iliustracijoje, tai windows perinstaliavimas duos kur kas didesnį paspartėjimą, nei naujas tokios pačios talpos diskas.
Toks sulėtėjimas pastebėtas darbiniuose kompuose su senais Samsung diskais, ten jie po 30 ar 40Gb. Iš nurašytų kompų- paimi 10 diskų ir visus pratestuoji. Labai greitai pastebi kad vieni greitesni, kiti lėtesni. Pas visus “išoriškai” badų nėra… Bet SMART diagnostiką parodo visas tiesas.
O teiginys “windows perinstaliavimas duos kur kas didesnį paspartėjimą, nei naujas tokios pačios talpos diskas” yra kiek neteisingas, nes iš kur įdomu ištraukti NAUJĄ TOKĮ PAT diską kai diskas atitarnavo kelis metus? Iš kokios sendaikčių parduotuvės? 🙂
Na laikui begant, tai jo leteja, ir zymiai labai. Pvz maniskis samsung HDD 80Gb PATA 2MB buferis , pries 6 metus veike kaip bite ir traskejimo nebuvo jokio, o pries 1 metus ir dabar – kaip vyniu pripiltas veikia, jai su juo dirbi, ir netgi taip gavos , kad mano USB raktas spartesnis negu tas sasung kietasis diskas 😀 skaitymo atzvilgiu . Bet blogu sektoriu nerodo, tik keleta erroru yra jame ties smart skiltimi, bet galop uzsiknysau as su juo ir nusipirkau wester digital SATA2 500GB 16MB buferis ir vargo nematau – tylus kaip smekla kokia , netgi mano pc neisnaudoja jo spartos maximaliai , o samsung tai sakau, kaip kulkosvaidis barskina .