Monthly Archives: May 2010

Beveik 100 LED

eBay aukcione prisipirkau eksperimentams pigių baltų šviesos diodų. Vienintelis parametras kurį davė kinas ir kuriuo dar galima tikėti- diodo srovė. Ji yra 30mA. O jei paimti blogą 19″ LCD monitoriaus matrica, išlupti iš jos šviesos skleistuvą, atpjauti gabaliuką, prigrežioti ir prikišti LEDų?

beveik 100 LED
Gaunasi maždaug taip. Ta žalia izoliacija saugo plastiką nuo subraižymo.

beveik 100 LED
Šviesos diodai 3mm diametro. Skylutes išgrežiojau maždaug 5mm žingsniu su 3.2mm grąžtu.

beveik 100 LED
Norėjau suklijuoti diodus su permatoma epoksidine derva, tačiau ją kažkur pamečiau. O naujos Molo maksimoje neradau. Todėl teko panaudoti permatomą nagų laką. O jis sunkiai džiusta.

beveik 100 LED
Diodai stovi nelabai lygiai. Bent jau gylis skylučių gavosi vienodas, nes gręžiojau su staklėm.

beveik 100 LED
Užžiebiam. Matosi, kad lakas kai kur neprilipo.

beveik 100 LED
Matosi kaip kai kuriuos LEDus nukreivinau.

beveik 100 LED
Vidi diodai sujungti nuosekliai. Kol kas maitinami iš laboratorinio maitinimo šaltinio.

beveik 100 LED
Darbinė srovė: 30mA, darbinė įtampą: 274V. Taigi viso apie 8.22W

Apšvietimas? Neturiu dabar liuksometro. Tačiau manau, kaip stalinė lempa visai galima naudoti. Dabar reikia sugalvoti kokį nors teisingą ir paprastą draiverį ir sugalvoti tvirtinimą. O žinant mano charakterį, šitas projektas nelabai bus užbaigtas.

LED Stop žibintai

Trumpas eksperimentas- ar galima paprastai padaryti automobilinio STOP žibinto lemputę iš LED (šviesos diodų). Aš nekalbu apie specialius originalius stop žibintus su šviesos diodais. Mano mintis buvo pakartotį eksperimentą su pažibinčių šviesom. Aišku, mačiau pirkti kažkokias lemputes su šviesos diodais, bet man gaila išmesti pinigus į balą- ten ryškiai per mažai diodų, kad šviestu bent jau panašiai kaip originalus stop žibintas.
Geras žmogus iš sandėlio palupinėjo man raudonų šviesos diodų iš … kompiuterinių pelių. Tie “lazeriniai” diodai kurie šviečia iš pelės pilvelio. Paeksperimentavęs nustačiau, kad sujungus penkis diodus nuosekliai, drasiai galima jungti prie 13V be jokio balasto. Srovė per diodus siekia paie 48mA (0.6W). Ant snarglių sulitavau tokią pabaisą:
LED stopai
Tai 25 raudoni šviesos diodai (ketvirtis šimto kompų pelių! 😉 ). Viso apie 3W.

LED stopai
Kambaryje šviečia puikiai. Tačiau nelabai lindo į originalią WV armatūrą. Teko kiek apglamžyti. Fotkių darymo metu nesu tikras ar švietė visi 5 “aukštai”. Bandymas lauke…

LED stopai
Kairėje pusėje LEDai, dešinėje originali 21W kaitrinė lemputė. Nuotrauka daryta be “blico”. Kiek tai matosi, kad LEDų šviesos trūksta. Beja tai matosi tik ant fotkės. Įtariu infraraudonų spindulių įtaką skaitmeniniam fotikui.

LED stopai
Nuotrauka daryta kiek sutemūs, su “blicu” ir su įjungtais pažibinčiais (šviesos diodai po 0.75W…1W. Sekmingai naudojami daugiau kaip metai kiekvieną darbo dieną).

LED stopai
Šoninio vaizdelio testas. Stop žibintai turi matytis ir iš šono. O šviesos diodai labai kryptingi.

Išvados: pusė velnio. Manau pridėti dar 5 diodus ir šviesos užtektu. Beja šviesa ryškiai raudonesnė- palyginus matosi, kad originali lempa kiek geltona.

P.S. eksperimentas darytas ir su veikiančiu varikliu ir stovinčiu (dėl įtampos svyravimu). Abiem atvejais rezultatai panašūs.

Ir vėl standartinis atsiribojimas: negalima modifikuoti automobilio apšvietimo ir signalizacijos prietaisų bla bla bla ir t.t.

Lituviški DNS sux

Nors viską teisingai perjungiau, Lietuviški DNS serveriai (ypač telekomo) ignoruoja visus “atnaujinimo” terminus įrašytus į DNS įrašus.
Visi com įrašai atsinaujino per valandą ar panašiai. Visi lt įrašai per kažkiek laiko atsinaujino ir visam pasaulyje, išskyrus Lietuvos Teo ir dar kažkokius kuriuos sugebėjau pasiekti. Kiba reikės VĖL skambinti į Teo ir vėl bartis. Nes susidaro įspudis, kad ten DNSus jie rankomis keičia:

alvy@www1:~$ dig www.vabolis.lt @212.59.0.1

; < <>> DiG 9.5.1-P3 < <>> www.vabolis.lt @212.59.0.1
;; global options: printcmd
;; Got answer:
;; ->>HEADER< <- opcode: QUERY, status: NOERROR, id: 18398 ;; flags: qr rd ra; QUERY: 1, ANSWER: 1, AUTHORITY: 1, ADDITIONAL: 0 ;; QUESTION SECTION: ;www.vabolis.lt. IN A ;; ANSWER SECTION: www.vabolis.lt. 433659 IN A 82.135.245.39 ;; AUTHORITY SECTION: vabolis.lt. 433659 IN NS ns.savel.org. ;; Query time: 4 msec ;; SERVER: 212.59.0.1#53(212.59.0.1) ;; WHEN: Sat May 22 11:19:46 2010 ;; MSG SIZE rcvd: 74 alvy@www1:~$

Ir Googlės viešas DNS serveris (8.8.8.8 ir 8.8.4.4):

alvy@www1:~$ dig www.vabolis.lt @8.8.8.8

; < <>> DiG 9.5.1-P3 < <>> www.vabolis.lt @8.8.8.8
;; global options: printcmd
;; Got answer:
;; ->>HEADER< <- opcode: QUERY, status: NOERROR, id: 39934 ;; flags: qr rd ra; QUERY: 1, ANSWER: 1, AUTHORITY: 0, ADDITIONAL: 0 ;; QUESTION SECTION: ;www.vabolis.lt. IN A ;; ANSWER SECTION: www.vabolis.lt. 85898 IN A 88.119.154.29 ;; Query time: 41 msec ;; SERVER: 8.8.8.8#53(8.8.8.8) ;; WHEN: Sat May 22 11:20:41 2010 ;; MSG SIZE rcvd: 48

Pranešimas apie pasikeitimus

Visiems skaitytojams pranešu, kad šie puslapiai ir dar visas kalnas kitų puslapių, taip pat kai kurie emailai trumpam neveiks, nes po daugybės metų keičiasi technologija kurios pagalba šie puslapiai prisijungia prie interneto.
Teo iniciatyva ir mano palaiminimu, iki mūsų kamarėles vyrukai pilkais drabužiais pritempė nepilną kilometrą optinio kabelio. Dabar aš turiu 16 ar panašiai žilkų kabelį iš kurio naudosim tik vieną skaidulą.
Migruojant iš 4/2M DSLo į 20/6M optiką keičiasi mano turimas IP adresas. Taigi, turėsiu operatyviai perkonfiguruoti serverį, perkelti jį fiziškai į kitą vietą ir pakeisti DNSų A įrašus. Visas šitas pokytis užtruks kelias valandas kol per visą pasaulį pasklis nauji DNS įrašai.

Tikiuosi, kad dėl šio pokyčio, šie puslapiai atsidarinės turbo greičiu- kiek matavom, turim apie 75 megabitų uploadą.

Termoreguliacija

Man nepatinka ventiliatorių užimas. Bet kartais tie ventiliatoriai reikalingi. Todėl iš senos kompiuterinės motininės plokštės ir seno ATX maitblokio sukonstravau ventiliatorių termojungiklį. Schema maždaug tokia:

Termofanas

Detalės labai paprastos ir second hand: LM393D tikrai galima užtikti pagrindinėse kompų plokštėse. Tai dvigumas įtampos komparatorius. Ventiliatorius junginėja galingi MOSFET lauko tranzistoriai iš pagrindinės plokštės- 50A ir 30V visiškas overkill, bet kam tai rūpi. Termorezistorius radau ATX maitblokiuose. Tiesa, ne kiekviename maitblokyje galima rasti tokį rezistorių, bet jį galima ir nusipirkti.

termofanas

Gavosi visai kompaktiška schemutė. PCB nedėsiu, kiekvienas gali nusipaišyti savo.

termofanas

LM393 tai dvigubas komparatorius, todėl ir junginėja du ventiliatorius. Pagal planą, vienas ventiliatorius aušins pagrindinių raktų radiatorių, kitas- kondikų apipūtimas. Dar neišbandžiau, kai sistema reaguos į milžiniškus elektromagnetinius trugdžius. Manau kad sumontuoti kondikai kiek išspręs šią problemą. Pagyvensim- pamatysim. 🙂