Monthly Archives: April 2010

Rimtesnės galios

Pagaliau radau pakaitalą vamzdžio prispaudimui (problema aprašiau senesnėje žinutėje) ir nutariau kiek pasvilinti techniką. Vienu momentu pasiekiau tokį energijos sunaudojimą:

indukcinis kaitinimas
Tačiau tai ilgai netrūko- perdegė saugiklis ir iš LATRo ėjo smarvė su dumeliais (naudojau kiek paaukštintą įtampą). Pakeičiau saugiklį, kiek paeksperimentavau su talpomis ir vėl užkūriau sistemą. Veržlė jau ne šiaip raudona- ji ryškiai raudona ir su dėmėmis. Jaučiu kad tuoj tuoj suminkštės. Tačiau eksperimentą teko nutraukti- užvirė vanduo aušinimo sistemoje. Ir smarvė iš kondikų ėjo tokia neteisinga. Ir laiku išjungiau:

indukcinis kaitinimas
Pieštukas kuris laiko veržlę beveik nudegė. Dar kiek ir tektu grabinėti ant grindų (ir ant kilimo!) raudoną veržlę.

indukcinis kaitinimas

Šioks toks filmukas apie eksperimentą:

Burzgimas fone tai cirkuliacinis siurblys. Poto kiek girdisi ir burbuliavimas- per šlangeles pradėjo veržtis garo burbulai- užvirė vanduo ritėje. Pačios aušinimo sistemos temperatūra nesiekė 70 laipsnių pagal Celsijų.

High VoltageMagnetHot

3 fazių lygintuvas

Radau vieno Prancūzo projektą- trijų fazių lygintuvas su reguliuojama įtampa (arba 3F AC/AC keitiklis). Kiek suprantu, autorius Philipe Missirliu iš Newton-ENREA Clichy licėjaus. Gal tai koks nors kursinis darbas? O man kaip tik tokio ir reikėjo kitiems projektams. Visą lygintuvą valdo ATMEGA mikroschema, įėjimas- trijų fazių signalas, kuris sustiprinamas ir “skaitmenizuojamas” su operaciniu stiprintuvu (manau čia tiktu ir paprasčiausias komparatorius). Kitas įėjimas- analoginis išėjimo įtampos signalas. Pirmos fazės signalas išfiltruojamas ir paduodamas į pertraukimo koją. Kitos dvi fazės detektuojamos su skaitmenine mikroschema ir nustatoma fazių seka. Įšėjimas- per skaitmeninę mikroschemą kuri įterpia į tiristorių paleidimo signalą (fire) generatoriaus signalą- tai leidžia naudoti skiriamuosius transformatoriukus tristorių paleidimo grandinėje.

3F lygintuvas
Plokštelė gavosi maždaug tokia- beja, tai antrasis variantas. Pirmajam buvo per daug klaidų ir bedarant kilo keletas įdėju. Todėl spjoviau ir perdariau.
Papildomai prie Prancūzo schemos, ant šios PCB yra lygintuvas, +5 ir -5V stabilizatoriai ir P-N mosfetų raktų rinkiniai. Ganėtinai galingi mosfetai leidžia junginėti gana galingą tiristorių kaladę: 600V 30A pusiau valdomą trijų fazių lygintuvą.
Dar papildomai pastačiau pora optoporų- noriu per jas nustatinėti išėjimo įtampą ir padaryti avarinį lygintuvo išjungimą.

3F lygintuvas
Žemos įtampos, vienos fazės bandymas. Prancūzas lygtai minėjo, kad jo softas veikia ir su viena faze. Kažkaip man nepatiko.
“A” tai mano tiristorių lygintuvo kaladė, “B”- skiriamieji transformatoriukai (paveikslėlyje pajungti tik du). Sukiojant laikiną kintamą rezistorių galima reguliuoti išėjimo įtampą.

Ši schema dar neišbandyta su realiom srovėm ir įtampom. Taip pat pastebėti teoriniai ir praktiniai trūkumai kurie kaupia debesius dėl šio projekto ateities:
1. Vienos fazės lyginimas su pusiau valdomu lygintuvu neteisingas- prietaisas nejaučia, kad dirba su viena faze- tiristoriai atidarinėjami su 120 laipsnių poslinkiu. Esant vienai fazei tai negerai. Tiksliau softas tai leidžia, bet reikia perkomutuoti schemą. Man tai netinka.
2. Fazių sekos detekcija prasta- dingus vienai fazei iš “B” ir “C”, 50% tikimybė, kad detektuos neteisingą seką. Kas is to bus as dar nežinau. Tikiuosi, kad dėl tiristorių vienpusio laidumo įtampa bus per maža.

Softą kiek modifikavau, nes originalus nesikompiliavo su gcc. Nežinau dėl softo licenzijos, bet manau kad standartinė “vieša”. Pridedu ir Cadsoft Eagle schemą ir PCB. Viską galima nusikrauti šiame archyve: Softas ir Eagle schema su PCB.
Archyve yra ir originalus aprašymas pdf faile. Ten yra ir pirminė schema ir kiek teorijos.

Ataskaita

Nedidelė vaizdinė ataskaita apie nudirbtus darbus. Šiaip tai stipriai tinginiaujam, bet keli darbai lėtai daromi.

ataskaita
Pildžiau savo didesnę indukcinio kaitinimo mašiną. Dėjau visokius modulius (pagrnide šaltkalvystės darbai), kažkiek dariau bandymus.
Toliau, paspaudus nuorodą bus dar kiek nuotraukyčių ir netgi viena myslė 🙂
Continue reading →

Keletas interneto nuorodų

Nutariau pasidalinti keliomis interneto nuorodom kurias laikas nuo laiko aplankau. Kad straipsnis turėtu paveiksliuką, įdedu vieną tokį paveiksliuką iš nuorodų:


Pabendravus su kaikurių kontorų suportu tikrai pradedu tikėti šiuo paveiksliuku.
(Dėl dizaino problemų, paveiksliukas sumažintas, originalus dydis ČIA)

Paveiksliukas iš puslapio kur dedamas toks mini komiksas kuris keičiasi kiekvieną dieną. Kadangi kilmės šalis kažkur europoje, tai nėra jokių tabų. Čia vienodai pašiepiami negrai, žydai, arabai, islamas, katalikybė, amerikonai. Vienos karikatūros geresnės, kitos blogesnės.
Pilnas interneto adresas kiek ilgokas ir sunkiai atsimenamas: Wulffmorgenthaler.

Dar vienas iškreiptos vaizduotės minikomiksų puslapis: The Perry Bible Fellowship. Gaila, bet puslapis jau kokius metus kitus nebeatnaujinamas.

Dabar jau rimtesnės nuorodos (beveik visi išprotėję mokslininkai):
http://www.webx.dk/
http://www.y-u-r.narod.ru/ – su beviltišku dizainu.
http://users.tkk.fi/~jwagner/
http://rifer.ucoz.ru/ – biski miruolis
http://www.jogis-roehrenbude.de/ – senobinės radiolempos.
http://www.fpga4fun.com/ – biski apie FPGA
http://www.electricstuff.co.uk/ – anglas kibirkščių megėjas
http://www.classd.fromru.com/
http://www.vk2zay.net/
http://microsin.ru/content/view/613/1/ – rusiškai apie USB kišima į AVR.
http://sensi.org/~svo/
http://www.dg7xo.de/
http://uzzors2k.4hv.org/
http://thedatastream.4hv.org/
http://tesladownunder.com/
http://www.danyk.wz.cz/
http://www.mindchallenger.com/inductionheater/
http://c4r0.skrzynka.org/

Jei aplankysite šiuos puslpapius pastebėsite, kad kai kurie projektai pas mane sutampa su jų projektais. Neslepiu, kad pasinaudojau jų medžiaga. Nors didžioji dalis puslapių buvo atrasta jau besinagrinėjant savus projektus. Beja, čeko puslapiuose gana daug eksperimentų jau yra jau mano išbandyti dar prie “atsirandant” internetui. Matyt mūsų protai panašūs.

Jei turit kokių nors nuorodų į tokius paprotėjusius puslapius, prašom pasidalinti komentaruose. Tik nedėkit nuorodų į puslapius kurie renka svetimas schemas- dalinkitės tik originalių kurėjų puslapiais.

Dėžės pildymas

Užsiėmiau pačiu bjauriausiu darbu- šaltkalvyste, komponavimu ir derinimu. Plastiko pjaustymas yra vienas iš šlykščiausiu užsiėmimu- labai bjaurios pjuvenos. Jei pjūklą kiek užkreivini, geležtė greitai užkaista ir plastikas pradeda lipti ir veltis. O ir šiaip, tas plastikas gana trapus.
Užteršiau visą kambarį ir kiek padirbėjau:

indukcinis agregatas
Kinietiški skaitmeniniai prietaisai rodo įtampą voltais (97V) ir srovę amperais (2.62A). Taigi agregatas naudoja 254W. To užtenka palengva užkaitinti veržlę iki raudonumo.

indukcinis agregatas

Bendras vaizdelis į “prietaisą”. Tiesa čia dar nėra papildomo maitblokio skaitmeniniams prietaisams.

indukcinis agregatas

Juodi 8 tranzai tai 4 tranzistoriai ir 4 diodai and didelio aliuminio radiatoriaus. Skyriuje su geltonais kondensatoriais dar stovi transformatorius and dvigubos šerdies nuo skleistinės trafų. Dar kiek matosi puse litro talpa su vandeniu ritės aušinimui ir nelabai matosi, bet žalias siurbliukas priverstinei cirkuliacijai.
Dešinėje yra POWER pajungimai- lygintuvas, elektrolitinis kondensatorius, magnetinis paleidėjas (užblokuotas atsuktuvu).
Kairėje, apačioje- naujas PLL generatorius ir žemos įtampos maitinimo šaltinis. Klasikinis transformatorius PLLui, impulsinis maitblokis IGBT draiveriams. Galvojau maitinti draiverį irgi iš klasikinio maitblokio, tačiau draiveris siurbia ganėtinai daug srovės ir mano turimi transformatoriai netiko.

indukcinis agregatas

Šios neoninės lemputės dirba įtampos indikatoriais. Ju užsidegimo įtampa tikriausiai arti 100V. Kai tik ritė “teisingai” veikia, dingsta trafo cirškimas ir neoninė lemputė užsidega stabilia šviesa. Deja, naujas PLLas blogai veikia. Kažkas neteisingai sureguliuota ir dažnio “pagavimo” langas labai siauras.
Kita problema- maitinimo įtampos reguliavimas. Dabar maitininu iš reguliuojamo šaltinio. O norėtus viską perkelti į dėžę. Norėtusi sukonstruoti kažkokį nedidelį įtampos kapoklį ant tiristorių. Tačiau dar nesugalvojau kokią schemą surinkti. Norisi, kad valdytusi iš trijų vietų- rankinis valdymas (aka galia), feedbackas nuo srovės (rezonanso- nerezonanso metu srovės čiulpimas labai stipriai keičiasi) ir feedbackas nuo ritės įtampos (apsauga nuo tuščiosios eigos- įtampa ant rezonansinio konturo nori užkilti iki kosmoso ir pakeliui sudraskyti viską aplinkui).

MagnetHotHigh Voltage

ИФК-2000

Tai toks nedidelis blicas, iki 2000 džiaulių energijos. Kiek supratau kad naudojamas lėktuvuose kaip navigacinis mirksiukas. O gal rusiški interneto puslapiai ir melavo. Lempos modelis ИФК2000. Su mano paleidėju lempa suveidavo tik tada, kai jos maitinimo įtampa būdavo didesnė nei 500V. Savaimio pramušimo įtampa pagal dokumentacija- 2000V. Paleidimo įtampa apie 20kV. Su mano schemute paleidimas be maitinimo atrodo maždaug taip:

ifk 2000
Tai jums ne įprasta IFK-120 (ИФК 120). 🙂
Beja, šioje nuotraukoje matosi paleidėjo išlydžiai.

Šioks toks filmukas:

Nors lemputė dirba palengvintu režimu tačiau šviesos blyksnis pilnai apakina fototechniką.

Paleidimo schema maždaug tokia:
ifk blico lempos schema

Tai įtampos dvigubinimo schema, teoriškai įtampa turi užkilti vos ne iki 600V. Praktiškai užkilo maždaug iki 550V. Tačiau aš neturėjau padorių galingų rezistorių R1 ir R2. Pirmas dublis ir rezistoriai sudegė ryškia liepsna. Tada įdėjau maždaug 10K rezistorių… ir kondikų įtampa užkyla vos ne per 10 minučių.
C1 ir C2 didelės srovės seni Japoniški pramoniniai kondikai 1800uF x 400V. Paleidėjas- tai universalus generatoriukas su mosfetais ir teliko transformatorius.

Beja, dėkavojimas berniukui iš sandėlio už šią lemputę.

High VoltageOptical