Monthly Archives: June 2008

Satelitinio interneto siustuvas-imtuvas

Seniai jau aprašiau vandalizacijos procedūrą… Šio straipsniuko auka štai šis, gana didelis, baltas, su radiatoriais daikčiukas:

HUGHES Network Systems

Čia tikrai ne kompresorius padangom pripūsti. O Hughes Network System satelitinio ryšio “galva”. Šiaip tai čia dvi galvos. Didžioji- tai siustuvas, mažoji- imtuvas.

HUGHES Network Systems

O dabar smulkinam ir žiūrim, kas paslėpta viduje… (daug fotkių, spauskit nuorodą).
Continue reading →

SMD ir paviršiaus įtempimo efektas

Teko skubiai ardyti plokšteles- ant ju buvo Atmelio AT90SL2343T čipukai- gaila gi išmesti perprogramuojamus kontroleriukus. Taigi putinėjam su statybiniu fenu (darbe tik tokia technika) ir kadangi PCB labai geros kokybės (Nokia NMT stacionarūs telefonai) tai pastebėjom, kad gana dideli stalibilzatoriai (National semiconductors LM2937) elgiasi pagal visas SMD montažo taisykles: detalė stengiasi pati atsistoti į reikiamą vietą. Net labai grubiai patraukus į šoną, užtenka karšto oro srauto postumio, kad nuvažiuotu į savo vietą. Dėkavojam vienam “vaikui” kuris su fotiku nufilmavo šį filmuką:

Panašiai elgiasi ir mažesnės detalės, ypač “bekojinės”. Tik aišku mažesnis “sliaužimo” atstumas. 🙂

Žaidimai su trumposiomis bangomis

Visada labai viliojo pasiklausyti apie ką šneką žmonės trumposiomis bangomis. Pasiėmus seną JVC magnetolą, kaime, aš sugebu pagauti dalį megėjiškų bangų. Deja, radija tai ne megėjų bangom skirta, tai jos nei selektyvumas, nei moduliacija tam reikalui nepritaikyta. Kartais, prie gerų oro sąlygų, galima išgirsti ką šneką radio megėjai per mikrofonus (pvz. rusai kartais keikiasi- tokia pas juos kultūra). Bet mane visada domina ta morzės migla (CW). Deja, nei talento, nei noro mokytis morzės abecėlės aš neturiu. Bet šiuolaikiniai kompiuteriniai laikais, kompiuteris gali priimti ir aišku siusti tuos signalus. Ir ne vien CW, bet ir visą aibę visokiausiu kompiuterinių signalų.
Šiam reikalui panaudojau Ukrainiečių radio megėjų programą MixW (www.mixw.net). Aišku problemos su kompo triukšmo izoliavimu- jis triukšmavo beveik per visą diapazoną. Šiam eksperimentui naudojau kaimę išmestą pizza box dydžio P3, 700MHz kompiuką su Windows XP operacine. Kaip radija, buvo naudojama JVC magnetola (kokių 30 metų senumo- naujoviškos neturi tobulų analoginių radio imtuvų). Signalą iš radijos padaviau į line in ir laukiau tamsos. Beja, diena, per vidutines bangas pasigavau kažkokį švyturį, kuris labai lėtai, morzės kodu siuntė savo šaukinius.

Čia jau bandymai nakties metu, trumpose bangose:

SW soft
Pats gryniausias signalas, kažkur apie 80 metrų diapazone. Viršuje matosi dekoduotas tekstas “CW TEST LY3BB LY3BB”, kuris gana nuobodžiai kartojosi. Signalas buvo kiek toliau nuo kitų stočių sangrūdos, todėl buvo vienišas ir grynas. Šitas “Lima Yankey” yra Lietuviški šaukiniai.

SW soft
Čia jau kitas Lietuvaitis. Jo irgi besikartojantis tekstas “LY7M LY7M TEST”. Bet šalia, buvo girdimi ir kiti signalai. Tai dar nereiškia, kad jie dirbo vienu metu tame pat dažnyje- buitinė radija apima gana didelį bangų ruožą.
Deja pagauti normalesnį tekstą nepavyko- pora stipresnių signalų, rodos su rusiškais šaukiniai, pagavau kitame diapazone (jei teisingai atmenu ~40m). Bet labai sunku pagauti- signalas nesikartoja, vienu metu girdisi daug stočių, blaškosi harmonikos, ir dėl radijos netobulumo, tie signalai šliaužioja po spektrą- nepadeda net automatinė paieška.

SW soft

Tai skaitmeninis signalas, RTTY (radioteletaipas). Tokio megėjiškam diapazone nepagavau, bet pagavau kažkokią komercinę stotį kuri pumpavo tokį signalą. Deja, programa iškodavo tik raidžių kratinį. Tai neaišku, ar kažko neatspėjau (daug parametru) ar ta stotis pumpavo koduota signalą. (Čia iliustracija iš interneto, savo screenshoto nepadariau)

SW soft
Nu ir tokio stebūklo nemačiau 🙂 Čia iliustracija iš autorių puslapio. Gal kitą naktį pabandysiu kokį kitą softą, gal jis geriau atrinks tuos signalus.

O šiaip, visas kitas trumpujų bangų ruožas pilnas kiniečių…

Myslės atsakymas

Visi teisingai atspėjo. Tai LED matrica.

RGB matrix

Tai Adaptive Micro Systems LLC iš amerikės produktas. Firma specializuojasi šviesdiodžių stendų gamyboje. Nuo primityvių simbolinių vienspalvių LEDų iki pilnos spalvų gamos gatvinių televizorių.
Ši matrica tai 72 x 24 trigubi (RGB) šviesos diodai. Jie valdomi dinamiškai per minėtas mikroschemas. Deja, plokštės interfeisas nėra žinomas, todėl ją paleisti kol kas nepavyko. Dabar labai labai lėtai atliekami plokštės “reverse engineering” (jau beveik baigta). Sekantis etapas bus suprogramuoti FPGA, kad ką nors pamatytiti. O vėliau, gal pavyks sumaitinti kokį išorinį video signalą…

Po kažkiek laiko…

First testss

Ir pagaliau visus FPGA pinus “sutreisinau”. Sekantis etapas- gauti logišką vaizdelį. Nes dabar tai atsitiktinė informacija iš dažnio daliklio.

RGB matrix all colors on

Gražiai šviečia. Įdomiausia, kad mėlyni diodai maitinami iš logikos (5V) maitinimo, žali ir raudoni iš atskiro maitinimo laido.

Myslė

Atspėkit kas per prietaisas čia:

Mysliukas

Kvadratinė mikroschema tai Altera Cyclone EP1C6T144C8, 30 vienetų MBI5026CD, 8 vienetai HT04 (6 invertoriai kiekvienoje), 24 Fairchild mosfetai, trys stabilizatoriai, vienas 18.432MHz kvarcas su generatorium. Lizdas tai ne LAN, o 4 LVDS kanalai į cikloną. Baltas laidas eina į kompą, į Byteblasterį. Ir per jį į Altera Quartus softą. Kitoje, nematomoje pusėje yra 1728 vienodos detalės, kurios sudaro 5184 paprastų detalyčių masyvą.

Pirkau šitą stebuklą eBay aukcione ir sumokęjau apie 130$. Bandžiau dar nupirkti, bet kaina vis pakyla daugiau, nei noriu aš išleisti.

Dabar bandau atkurti šio prietaiso principinę schemą. Tada bus galima suprogramuoti cikloną ir gal bus koks nors grožis. Kolei kas, myslingas prietaisas nedaro jokio darbo- tik uždega mažyti LEDą prie ciklono. (Nežinomas firmware įrašytas į konfiguracinę mikroschemą).