Monthly Archives: July 2007

Ablomas

Nusipirko bendradarbis notebuką. Kažkuris tai Fujitsu Siemens Amilo. Iš akcijinių, pigesnių. Iš tų, kur pavaizduoti lankstinukuose. Ir tuo pačiu metu aš pirkau darbui panašų notebuką, tik ant 100LT brangesnį. Visi techniniai parametrai buvo panašūs, tik mano buvo su matiniu LCD ekranu, o pas bendradarbį su blizgančiu. Jis labai džiaugėsi, kad gavo pigiau nei “kompiuterastas” kompą.

Praėjo kiek laiko, ir buvo suprasta, kad 512Mb RAM yra kiek mažokai šiuolaikiniam notebukui. Aš paprasčiausiai nupirkau papildoma SO-modulį (do-dimm ar so-ddr nepamenu… ir koks skirtumas). Kolega irgi nusprendė pasiupgreidinti. Paklausė patarimo, kokią atmintį pirkti. Sakau, nežinau, atidarom ir pažiūrim… Taip ir padarėm:

O kur slotas?

Nu kas per ablomas… Ant kompiuterio motininės neprilituotas lizdelis. Nors kompiuterio dokumentacijoje niekur tai nenurodyta. Šiaip, ten iš viso nieko nepasakyta apie atminties plėtimą.

O kur slotas?

Žodžiu pilnas Ablomas 🙂

LCD išniekinimas

Neturiu ką jums parašyti, bet pamačiau pas save ant palangės numesta matricą nuo LCD monitoriaus. Jau net nežinau kas per gamintojas- valdančioji mikroschema Novatec. Tikriausiai koks nors 17″ Samsungas. Nesinervinkite, matrica bloga ir nesuremontuojama. Gedimo simptomai- įjungus matosi vaizdas ir vienas horizontalus brūkšnys. Po kiek laiko ekranas pasidaro baltas. Įjungus ir išjungus, vaizdas kuriam laikui atsiranda.

LCD isniekinimas

Dėl gedimo kaltos tos keturios mikroschemos iš šono. Fotografijoje jos matosi viršuje- nes matrica paversta šonu. Viena iš jų siaubingai kaista.

LCD isniekinimas

Nrs ir nelabai gavosi, bet matosi, kad matrica “išrengta”. Čia prie lango stiklo prispausta tik pats matricos stiklas su skystais kristalais.

Skaityti toliau ir pamatyti daugiau fotkių. Continue reading →

Thrustmaster

Savo LCD kolekcijoje, jau kokius metus turiu keletą Thrustmaster 5″ LCD ekraniukų. Tikslus modelis: XL Screenmate. Kažkada bandžiau juos parduoti per savo Kromelį, bet buvo labai mažas susidomėjimas. Arba mažai reklamos arba mūsų “elektronikos megėjai” kažkur bludija. Net už 20LTL niekas nenorėjo jo pirkti. Jiems labiau reikia audiofilinių auksinių “klėmų” akumams ar kolonkių laidų su strėliukėmis, kad elektronai žinotų į kurią pusę bėgioti. Tada labai kokybiškas garsas…

O šiaip atlikus trumpą paiešką internete nustačiau, kad tai standartinio TV dažnio skleistinės RGB monitoriukas. RGB analoginis įėjimas ir 50Hz/15kHz skleistinės dažnis. Pajungiau jį prie Philips DVD grotuvo– tai buvo lengviausiai prieinamas RGB video signalo šaltinis. Galima jungti prie SCART lizdo, bet aš neturiu kištuko, todėl prilitavau prie kontaktų iš grotuvo vidinės pusės.

Thrustmaster LCD

Vaizdelis kiek blyškokas. Matyt senos technologijos LCD matrica. Ir dar maitinimo šaltinis kiek silpnokas- pajungiau prie 5V. Pajungus prie 12V kaista DVD grotuvo maitblokis. Pagal aprašymą reikia paduoti 7.5V maitinimą. Šiaip DVD maitblokis ir taip perkrautas, todėl praktinio pnaudojimo- integravimo į DVD negalima padaryti. Nebent pakeisti maitinimo šaltinį į galingesnį.

Thrustmaster LCD

Čia paveiksliukas iš arčiau. Ta plastmasė apačioje nusilupa. Tiksliau aš ją jau nulupau, kad matytusi visas ekranas. Bet fotkę daryti iš naujo jau patingėjau.

Continue reading →

Philips DVP 3010-02 remontas

Padavė čia dešimtimis tokių neveikiančių Philips DVP 3010-02 grotuvų. Prieš metus juos pardavinėjo maždaug už 300… 270Lt. Manau prietaiso savikaina- 50Lt. Bet tai ne esmė. Keletą prietaisų išskrodėm tyrimams. Pirmiausia tai Mediatek procesorium paremtas kurinys. Toks pats kaip ir Vido grotuvas, tik kiek galima labiau supaprastintas- tik stereo garsas ir minimalus video išėjimų variantų kiekis. CD/DVD stalčius ASATECH gamybos. Nuo Philips firmos tik pavadinimas ir keli paveiksliukais firmwarėje.

Gedimas tipinis- neskaito jokių diskų. Arba skaito-rodo filmą ir staiga neberodo. Dažniausiai į disko galą. Kai visiškai nebemato disko, atidarius aparatą matosi, kad DVD raudonas lazeris nebešviečia. Gedimas labai paprastas- nulaužtas lankstus laidininkas (šleifas) nuo lazerinės “akies” iki pagrindinės plokštės.

Philips DVP 3010-02

Jei matome, kad lankstaus laidiniko galiukas užlinkes kaip paveikslėlyje, viskas aišku. Reikia naujo laidininko, arba jei rankos dygsta ne iš šiknos, galima suremontuoti ir seną laidininką. Dar gerai būtų patobulinti laidininką- reikia su plona izoliacija sutvirtinti laidininko galus kad jam būtų sunkiau lankstytis galuose.

Išanalizavus grotuvus, nustatyta, kad čia dėl gedimo kaltas neteisingas surinkimas arba surinkimo dizainas. (Philipsas man pinigus turėtų mokėti)

Philips DVP 3010-02

Šiame paveikslėlyje skaičiu “1” pažymėta vieta, kur lankstus laidininkas buvo priklijuotas prie korpuso. O skaičiu “2” pažymėta vieta kur jis nulūžta.

Philips DVP 3010-02

Čia jau “suremontuoto” ir patobulinto grotuvo paveiksliukas. Lankstus laidininkas priklijuotas žymiai toliau nuo lankstymosi zonos. Dabar laidininkas gali švelniai rangytis laisvoje teritorijoje. Šis patobulinimas su papildomu laidininko sutvirtinimu pilnai panaikina defekto pasikartojimą. Beja, kai kuriuose modeliuose tas laidinkas dar ir perkištas per specialų laikiklį. Deja jis vistiek nulužta.

Reikalingi instrumentai remontui:

1. Atsuktuvas “žvaigždutė”.
2. Kryžminis atsuktuvas (philips).
3. Žirklės.
4. Plona lipni izoliacinė juosta.
5. Termoreguliuojamas lituoklis ir “navarotnas” daikčiukas (čia laidininkų remontui), (c) know-how, todėl nedalizuosime.

Asmens kodo tikrinimas

Prireikė čia vienam žmogiukui asmens kodo tikrinimo programėlės. Teko skubiai nusirašyti iš interneto tikrinimo algorintmą ir sukišti į Microsoft Visual Basic apvalkalą. Va ir gavoasi va tokis produktas: Asmens kodo tikrinimas.

Programa gali reikalauti MS Visual Basic runtime. Ją laisvai galima rasti internete ar MS interneto puslapiuose.

Pats tikrinimo algoritmas visiškai paprastas. Manau jį lengvai galima įkišti į MS Excel Basicą:

Ženkliukas “” reiškia, kad perkėlimas į kitą eilute nereikalingas.

Private Function chksum(ak)
Dim c, c1
c = Val(Mid$(ak, 1, 1)) + Val(Mid$(ak, 2, 1)) * 2 +
\ Val(Mid$(ak, 3, 1)) * 3 + Val(Mid$(ak, 4, 1)) * 4 +
\ Val(Mid$(ak, 5, 1)) * 5 + Val(Mid$(ak, 6, 1)) * 6 +
\ Val(Mid$(ak, 7, 1)) * 7 + Val(Mid$(ak, 8, 1)) * 8 +
\ Val(Mid$(ak, 9, 1)) * 9 + Val(Mid$(ak, 10, 1))
c = c Mod 11
c1 = Val(Mid$(ak, 1, 1)) * 3 + Val(Mid$(ak, 2, 1)) * 4 +
\ Val(Mid$(ak, 3, 1)) * 5 + Val(Mid$(ak, 4, 1)) * 6 +
\ Val(Mid$(ak, 5, 1)) * 7 + Val(Mid$(ak, 6, 1)) * 8 +
\ Val(Mid$(ak, 7, 1)) * 9 + Val(Mid$(ak, 8, 1)) * 1 +
Val(Mid$(ak, 9, 1)) * 2 + Val(Mid$(ak, 10, 1)) * 3
c1 = c1 Mod 11
If c <> 10 Then
    chksum = c
ElseIf c1 <> 10 Then
    chksum = c1
Else
    chksum = 0
End If
End Function

Private Function ak(s)
Dim i
i = chksum(s)
If Mid$(s, 11, 1) = i Then
    ak = True
Else
    ak = False
End If
End Function

Algoritmas tekstinėje formoje.
O štai čia Asmens kodo tikrinimas MS EXCEL. Tik pasireguliuokite savo “security” nustatymus excelyje.

Atminties nutekėjimas

Šiaip čia rašliava iš serijos nežinau ką parašyti. Kartais tarp programuotojų ar šiaip kompiuterastų galima išgirsti terminą “memory leak” arba atminties nutekėjimas. Vos ne “smengenų nutekėjimas”. Kas tai? Tai programos naudojamos atminties nekontroliuojamas didėjimas. Kai rašoma programa, kartais reikia užsirezervuoti kokį atminties gabaliuką iš OS kokiam nors buferiui ar paveikslėliui. Kai ta atmintis nebereikalinga, specialios komandos atiduoda tą atmintį operacinei sistemai. Tačiau kartais padaroma kokia nors klaidelę ir keli baitai nebegražinami. Paprastai, programa ilgai nedirba ir ta nutekėjusi užgrobta atmintis atiduodama atgal kai išjungiama programa. Tačiau kai kurios programos veikia ilgai. O štai serveriuose, kai kurie procesai veikia “amžinai”.

Viena tokia neteisinga programa yra Bittorent klientas. Va kokį rezultatą pamačiau po kelių dienų veikimo…

mleak

Čia gal kiek vaizdžiau atrodo… vienok 1.3 Gigabaito (!) RAM vienai programulkai kiek daugoką?

mleak

Įžeminimų FAQ

Įžeminimų FAQ

Jei jums elektra yra tamsus dalykas, jei su elektra paskutinį kartą susipažinote mokyklos fizikos pamokoje, jei neatskiriate kintamos ir pastovios įtampos, jei žodžiai fazė ir nulis jums nieko nesako- prašau nemontuokite elektros įrengimų, lai tą darbą atlieka specialistas. Jei manote, kad suprantate šitą interneto puslapį ir prisiimate visą atsokomybę už galimas pasekmes- tęskite.
Itampa pavojinga

Tai kiek pataisytas straipsnis iš senų mano interneto puslapių. Straipsnis yra rekomendacinio pobūdžio ir gali neatitikti esamų Elektros įrenginių įrengimo eksploatavimo saugos taisyklių.

1. Kas yra įžeminimas
2. Kas yra įnulinimas
3. Nulinės srovės rėlės
4. Kompiuterių ižeminimas
5. Kompų ižeminimas nuosavuose namuose, pastatuose su prieinama paskirstymo dėže
6. Kompų įžeminimas daugiabučiuose namuose.
7. Spalvos naudojamos laiduose.

(Taip žymimas tekstas maniakams ir šiaip smalsiems žmonėms)

1. Kas yra įžeminimas. Daugelis elektros prietaisų turi metalines detales kurias gali paliesti vartotojas. Veikiant tokiems prietaisams ant metalinių detalių dėl gedimų, schematikos ir konstrukcijos įpatumu, blogos izoliacijos gali atsirasti gyvybiškai pavojngi įtampos potencialai. Kai kada tokie nuotekiai buna nepavojingi ir niekam netrukdo. Daugelis tikriausiai pastebėjo kad braukiant atbula plaštaką per šaldytuvą jaučiasi švelnus purtymas. Nors įtampa ant šaldytuvo buna gana ir didelė kad net uždega indikatoriaus neonine lemputę, srovė tesiekia 1mA. Senstant prietaisui, ta srovė gali ir stiprėti. Kad išvengti namalonių pojučių ir galimų nelaimingų atsitikimų rekomenduojama tokius prietaisus įžeminti. T.y. nuleisti krūvį į žemę. Tai daroma pajungiant prietaiso korpusą į trečią įvado laidą kuris vadinamas žeme. Tas laidas paprastai žymimas geltonai-žaliai dryžuota izoliacija. Normaliuose elektros įvaduose jis buna prijungtas prie elektros rozečių viduriniojo kontakto. Šitas laidas įvadinėse spintose sujungtas su elektros spintos korpusu ir su nuliniu laidu bei (idealus atvejis retai kur beaptinkamas) su įžeminimo konturu. Įžeminimo konturas tai metalinės juostos, vamzdžiu konstrukcijos įkastos į žeme. Kadangi daugelyje namu tokio konturo nei su žiburiu nerasi, tai leidžiama naudoti…

skaityti toliau: Continue reading →