Monthly Archives: February 2007

Balti Šviesos diodai

Kilo mintis pasidaryti kažką panašaus į šviesos diodų lempą ar prožektorių. Aišku galima pasielgti kaip kiniečiui ir padaryti viską primityviai- baterija, rezistorius ir šviesos diodas. Bet tai labai neekonomiška, beto sėdant akumuliatoriui ar baterijai šviesos diodų intensyvumas greitai mažėja. O ir šiaip labai lengva perkrauti šviesos diodus.

Balti šviesos diodai (bet jau man žinomi) tai ištikruju yra mėlyni šviesos diodai su specialiu cheminiu reagentu kuris nuo mėlynos šviesos generuoja trūkstamas spalvas. Todėl ir gaunasi balta spalva. Diodai turi labai siaurą darbinį ruožą kur jie efektyviai dirba. Iš vieno šviesos diodo gaunasi mažai šviesos. Reikia jungti kelis. Juos galima jungti lygiagrečiai, bet tada kiekvienam diodui reikėtu atskiro balasto. Arba galima jungti nuosekliai, bet tada reikia gana aukštos įtampos.

Pramonė gamina specialias mikroschemas- White LED draiverius. Tai dažniausiai impulsiniai srovės šaltiniai su įvairiom apsaugom. Aš pasinaudjau Linear Technologies mikroschema LT3486, kuri turi du nepriklausomus draiverius ir veikia nuo vienos Ličio batarėjos.

Tai standartinis step-up impulsinis stabilizatorius su srovės matavimu ir maksimalios įtampos apsauga. Nors parašyta, kad nuo ličio elemento galima maitinti 2×8 baltus diodus, kitoje schemoje pavaizduota net 2×16 diodų! Kiek supratau ten įtampa neturi viršyti rodos 35V, o srovė ~25mA (priklauso nuo matavimo šunto, mikroschemos max srovė kiek didesnė) ir kiek diodų pajungsi visiškai nesvarbu.

Bjaurumas su mano mikroschema tai toks, kad ji “naujoviška”, be kojyčių ir šiaip pamažinta…

White LED driver

Schema labai paprasta. Visos detalės paprastos. Gal kiek teko pavargti su 10μH droseliais- ilgai ieškojau archyve mažiukų. Donoras buvo Samsung skaitmeninis fotikas. Dar buvo problemos su diodais. Panaudojau IR1F4 (10BQ040), 40V, 1A šotkis – nežinau ar jam užtenka greičio. Rekomenduojamas diodas ZHCS400, tai 40V, 400mA.

White LED driver circuit diagram

O štai čia pirmas blynas. Dar paleistas tik vienas kanalas- 9 balti šviesos diodai iš mobilių telefonų. Mano fotoaparatas nusprendė, kad šviesos užtenka ir blico neįjungė. Energijos šaltinis Liion akumas (4V), įtampa ant diodų grandinės- 29V. Įtampa ant nenaudojamos pusės- 36V. Schema šalta, šviesos diodai biški kaista.

White LED driver

Tolimesni pastebėjimai…
Continue reading →

Vokiečių ir Lietuvių kariai

Tokia nuotraukytė iš “Lietuvos Ūkininko” žurnalo.

nuotrauka

Tekstas po nuotrauka:
Kalėdų švenčių ir Naujujų Metų proga sveikindami kovojančius fronte vokiečių ir lietuvių karius, reikšdami savo pagarbą ir prisirišimą, linkime daug ištvermės nugalėti didįjį žmonijos ir kultūros priešą- bolševizmą.

Jei norite atsispausdinti, spauskite čia.

Senoviška eugenika

Čia nuotraukytės iš labai seno laikraščio “Niva”. Bandymai nustatyti, ar mokinių intelektas matosi iš išvaizdos.

nuotrauka
(Didelė nuotrauka)

“Mokinių tipai. Gabūs mokiniai. Pagal nuotrauką daryta Chorobič kaimo mokykloje, Černigovo gubernija. “Nivos” autorinės teisės”.

nuotrauka
(Didelė nuotrauka)

“Mokinių tipai. Mažiau gabūs mokiniai. Pagal nuotrauką daryta Chorobič kaimo mokykloje, Černigovo gubernija. “Nivos” autorinės teisės”.

Dabar pasižiūrėkit į veidrodį ir nusistatykit savo grupė. Galit ir savo kaimynus susiklasifikuoti.

Sweep generatorius

Gal pastebėjot, kad paskutiniu metu nieko sudėtingesnio neparašiau šiuose interneto puslapiuose, tik kelios žinutės iš “vandalizacijos” srities, kažkokie senų puslapių atkartojimai ar primityvios vieno vakaro schemos. Tai gavosi todėl, kad šiuo metu labai lėtai konstruoju sweep generatorių. Nežinau kaip jis Lietuviškai vadinasi- gal kintančio dažnio generatorius? Rusiškai tai “генератор качающей частоты”. Generatorius kurio dažnis kinta pagal išorinį veiksnį. Šiuo atveju- pagal oscilografo pjūklo signalą.

Dar prietaisas pilnai nesukonstruotas. Bet jau matomi šiokie tokie rezultatai:

Sweep generator

Čia keraminio, 455kHz, filtro “amplitudinė-dažninė” charakteristika. Aišku dar nėra detektoriaus, žymų, bet bendrą vaizdą galima susidaryti. Gaila, kad neturiu su kuo palyginti savo rezultatus, todėl negaliu tvirtinti ar rezultatas teisingas.

Papildomai ši konstrukcija dar yra ir universalus plataus diapazono dažnio generatorius su sinuso, trikampio ir meandro formos išėjimu. Kiek pamanipuliavus reguliatoriais, trikampį signalą galima paversti pjūklo forma (kairiniu ar dešininiu).

Generatorius turi dažninės moduliacijos (FM) ir signalo užpildymo moduliacijos (PWM) įėjimus.
Continue reading →

Bevielė pelė

Jau keletą metų naudojų kinietišką bevielę pelę. Tai ganėtinai žemo dažnio (~27MHz) radio įrenginys. Ji gera tuo, kad kai pastatai pelę į “docking station”, pelės akumuliatoriai pasikrauna. Pačioje pelėje įdėti du AAA tipo NiMH akumuliatoriai. Visi kiti pelės parametrai standartiniai, gal kiek nervina “darba su internetu lengvinantys klavišai” kurie sumontuoti pelės šonuose ir IE valdo “back” ir “forward” mygtukus. Dar viena įpatybė kuri nervina kai kuriuos vartotojus, tai kad pelė labai greitai pereina į energijos taupimo režimą ir išjungia lazeriuką. Tenka paspausti bet kokį mygtuką ar pasukti ratuką, kad atsigautu sistema.

Wireless mouse

Radio veikimo atstumas nėra didelis, bet jei nėra jokių kliūčių, tai veikia per kokius 3 metrus. Laikas atsidaryti korpusą…
Continue reading →

Plokščių išlitavimas

Perkelta iš senų interneto puslapių. Papildyta naujom nuotraukom.

Mikroschemų, PCI/AGP/ISA/MCA/CPU ir t.t. jungčių išlitavimas iš ploksčių

Po daugybės bandymų išlituoti mikroschemas iš motinių ploksčių naudojant lituoklius su sudėtingais antgaliais, orpūtes, dujinius degiklius ir lydmetalio atsiurbėjus buvo sukurta demontažo technologija. Naudojant šią technologiją detalės mechaniškai nedeformuojamos, plokštės nesusvyla. Plastikiniai lizdai nepradeda tirpti. Dar nebuvo rasta detalė kuri būtų sugedusi būtent dėl šio išlitavimo. Vienintelis minusas šioje techologijoje tai tas, kad negalima selektyviai išlituoti kelias detales. Išsilituoja paprastai viskas.
Kadangi technologija sukurta Levo ir tikrai nesurasta kokiam nors internete, ji yra © by Levas. Ją laisvai galima naudoti namuose ne komerciniams tikslams. Komercinis panaudojimas galimas tik leidus Levui. 🙂 Paruošimas: nuimame visas detales lizduose, ištraukiam visus trumpiklius (“jumperius”), išlituojam ar išimam baterijas, išimam montavimo į korpusą detales (“stojkes”). “Litavimo” pusėje apžiūrim ar nėra užsilenkusiu kojyčių. Į orkaite įdedam grilio groteles ir vonelę riebalams surinkti. Dar vieną vonelę pasistatom ant grindų. (geriau dvi)

PCB desoldering: prepare the board
Continue reading →