Šitas postas skirtas tiems žmogeliams, kurie kartais rašo man emailus ir klausia atrodo tokius žinomus daiktus…
Taigi, klausimas: kaip pasidaryti nedidelio galingumo stabilizuotos 3.3, 5, 6, 12, 15V įtampos šaltinį.
Pats primityviausias metodas- panaudoti įtampos stabilizavimo mikroschemą. Tai linijinis įtampos stabilizatorius- visa perteklinė energija išspinduliuojama šilumos pavidalu. Todėl dažnai reikalingas radiatorius…
Pagal dokumentacija, tiek įėjime, tiek išėjime turi būti kondensatoriai, kad mažinti įtampos pulsacijas. Bet pagrindas- trijų kojų detalė. Centrinė koja ir skylutė varžtui jungiasi prie korpuso, žemės, nulio.
Mikroschema gali turėti įvairius pavadinimus. Vakarietiškame pasaulyje tai 78xx serija. Pvz. 7805 tai 5V stabilizatorius, 7812 -12V, 7815- 15V ir t.t. Pilnas mikroschemos pavadimimas dažnai būna su papildomom raidėm, pvz. LM7805C. Buna ir visai mažyčių mikroschemu 78L05. Jos skiriasi tik maksimalia darbine stabilizavimo srove ir išspinduliuojama galia.
Tarybiniam pasaulyje arba Rusijoje jos turėjo savo pavadinimą, pvz. 5V stabilizatorius vadinosi КР142ЕН5, dažniausiai ant korpuso buvo rašoma sutrumpintai “КРЕН5”, kas skamba kaip “KREN5”. Todėl tokias mikroschemas pravardžiuodavo KRENAIS.
TO220 korpuse standartinis stabilizatorius leidžiam max 1…2A srovę (priklauso nuo modelio). Dažnai turi apsaugas nuo trumpo jungimo, perkaitimo ir neteisingo pajungimo. Bet ne visada, todėl rekomenduojama pasiskaityti datasheetą. Korpuso maksimali temperatūra 70…80 laipsnių. Teorinis galios maksimumas 20W su begaliniu radiatorium. Be radiatoriaus- tik ~2W. Su realiu radiatorium- 5…10W. Ką tie vatai reiškia? Tiek šilumos išsisklaido, tiek energijos galima atimti iš įėjimo įtampos. Biški matematikos:
Turim aparačiuką kuris naudoja 5V ir 1A. Statom mikroschemutę ir jungiam prie automobilio. Ten įtampa kai nedirba variklis būna 12V, o kai dirba- 14V. Skaičiuojam prie didžiausio įtampos skirtumo.
Ukrit=Umašinos-5V=14-5=9V
Vadinasi, ant stabilizatoriaus bus galia:
P=U*I=9*1=9W. (Jei srovė kils, galia mikliai augs- prie 2A jau 18W)
Taigi, tie 9W virsta šiluma. Tai daugiau už 1…2W, todėl reikalingas radiatorius.
Jungiant prie juodų, sieninių “adapterių”/transformatoriukų visada reikia pasimatuoti kokią įtampą jis duos prie darbinės srovės. Esu matęs “trafukų” ant kurių parašyta 12VDC, bet realiai ten buna vos ne 25V prie 250mA.
P=20*0.25=5W (!) ir tokiai mažai srovei jau prireikia radiatoriaus…
Dar vienas parametras- maksimali įėjimo įtampa. Ji apie 35V. Skaityti datasheetus.
Ir dar vienas parametras- minimalus įtampų skirtumas kai dar veikia stabilizatorius. Pvz. pas standartini 7805 tai 2.5V (t.y. 5V stabilizatoriui reikia paduoti 5+2.5=7.5V). Paprastai tai būna pora-trejeta voltų. Tačiau galima rasti tokių mikroschemų, kurios turi labai maža įtampų skirtumą. Pvz. LX8383 serijos mikroshemos min įtampos kritimas 1.3 … 1.5V. Beja, šios mikroschemos max srovė kiek didesnė- 7.5A
Ką daryti, jei mikroschemos stabilizuojama įtampa netinka? Kai reikia kiek didesnės? Labai paprasta, reikia centrinę koja jungti per rezistorinį įtampos daliklį:
Panašiai veikia ir su 78xx serija. Galima vietoje rezistorių pastatyti kintamą rezistorių ir su juo nusireguliuoti reikiamą išėjimo įtampą. Vėliau, jei norisi, galima išmatuoti kintamo rezistoriaus puseles ir pastatyti du paprastus rezistorius.
Dar galima vietoje rezistoriaus, centrinę koją jungti su žeme per diodą ar stabilitroną (zenerį)- tada išėjimo įtampa padidės diodo kritimo įtampa ar stabilitrono stabilizavimo įtampa. Pvz. 7805 ir 1.5V zeneris duos 6.5V išėjimą.