Monthly Archives: August 2006

LC matuoklis

Mano testeris matuoja kondensatorių talpą, bet nematuoja induktyvumo. Taip pat labai nepatogus kondensatoriu pajungimas- mažinai nėra kontakto. Internete, www.sprut.de puslapiuose radau kiek įdomesnę LC matuoklio schemą. Matvaimo pricipas- matuojamas dažnio pokytis prijungus nežinomą kondensatorių Cx ar induktyvumą Lx prie veikiančio ir kalibruoto LC konturo. Teorinė dalis plačiai paaiškinta autoriaus puslapiuose. Schemos įdomumas, kad teoriškai ji gana tiksliai matuoja L ir C. Visas tikslumas priklauso nuo etaloninio kondensatoriaus.

Matuoklis valdomas PIC16F84 kontrolerio, displėjus- standartinis LCD alfanumerinis. Nuotraukoje displėjus nestandartinis- gavau LCD modulių su dvigubai didesniais nei įprasta skaičiais.

LC mieruoklis pagal sprut.de schemą:

LC meter

Schema maždaug atrodo taip. Plačiau prašom žiūrėti internete, autoriniuose puslapiuose.

LC meter circuit diagram

Viskas bus sumontuota į 19 colių korpusą nuo kažkokio seno switcho. Tame pačiam korpuse manau bus įdėtas ir dažnimatis bei plačiajuostis funkcinis generatorius. Jei pavyks, į generatorių įvesiu ir sweep funciją. Todėl gal būt bus galima stebėti amplitudines-dažnines charakteristikas. Bet čia kol kas tik projektas.

Prietaisas turi viduje pramoninį impulsinį maitinimo šaltinį kuris duoda +5V, +12V ir -12V. Šaltinis ganėtinai galingas, todėl įtampos bus išvestos ir į išorinius gnybtus. Tik reikės prikurti kažkokę diodine apsaugą…

VW sparnų pasimatavimai

Nusipirkau naujus sparnus savo mašiniukui. Ir reikia juos prisimieruoti, nes ir sparnai ne VW gamybos ir pats Golfiukas biški deformuotas. Teko šeštadieni biški panaudoti raktelius nr. 8, 10 ir 13. Taip pat kryžminį atsuktuvą ir sena atšipusį peilį. Būtent tiek reikia norint nulupti VW Golf sparnus.

VW tuning :)
(prašom palaukti, tai 600kb animacija)

Taigis, nuo ko pradėti jei nori daryti tokią nesamonę? Reikia nulupti priekines groteles su VW ženklų. Grotelės laikosi tik ant plastmasinių užspaudimų. Nulupus groteles, atsukam varžtus kurie laiko plastikinį buferį. Jei yra viršuje ir apačioje. Čia reikalingas 10 raktelis. Apačioje esančių orlaidžių nereikia lupti.

Atsukus varžtus, buferį patraukiam į save ir jis nuvažiuoja nuo dviejų plastmasinių “bėgelių” po sparnais. Atjungiam laidus.

Nuimam posparnius. Čia prisireikia 8 numerio raktelio (originaliems varžtams) arba atsuktuvo kitokiems. Varžtelių gana daug.

Nuėmus posparnius pasimato visas grožis. Atsukam 10 numerio varžtus po buferiu (2 vnt) ir prie durelių (2 vnt). Taip pat atsukam varžtelius po kapotu. Jie gerai matosi. Vairuotojo pusėje vienas varžtelis skirtas pajungti įžeminimą ir čia panaudojamas 13 numerio raktelis.

Atsukus visus varželius sparnas laikosi tik ant mastikos (arba ant nieko, jei jis jau keistas ir paprasčiausiai pritvirtintas). Mastika labai lengvai persipjauna ikišus peilį į tarpiuką.

Surenkama atvirkštine tvarka.

Dedant neorginalius sparnus arba jei mašina “mušta” t.y. su kiek pažeista geometrija, naujieji sparnai reikalauja tiuninimo. Gal kiek reikės pazūlinti skyles ant naujo sparno ar kiek palenkti. Geriau reguliavimą atlikti prieš dažymą. Uždėjus sparnus reikia pasitikrinti, ar durelės neliečia jų darinėjant. Taip pat, visi tarpiukai tarp elementų turi būti vienodo pločio.

Ličio jonų technologija namuose

Viskas prasidėjo nuo to, kad mano senasi video kameros akumuliatorius padarytas iš 6 (šešių!) NiMH akumuliatoriukų nusibaigė ir nebelaikė energijos- vieno pakrovimo užtekdavo nepilnai video kasetei. Ir dar, giminės ir artimieji užtrumpino šitą akumą ir jis su triukšmu, sprogimais ir daugybe dūmų sudegė. Kameros originalus akumuliatorius labai brangus ir retas, nes kamera senoka. Teko pamastyti apie naujo akumo darymą. Buvo galimi 2 variantai- NiMH technologija arba Li-ion. Ličio jonai kiek brangesni, bet užtektų tik dviejų “bačkelių”, tuo tarpu, su NiMH reikia 6 vienetų. (Matyt kameros originalus akumas buvo Ličio). Viskas atsimušė į kainą ir projektas buvo pridarytas, kol nepasitaikė nešiojamų kompiuterių baterėjų. Jos maždaug 2005 metų gamybos ir geros talpos. Ant dėžutės buvo parašyta 14.8V 4400mAh. Viduje 8 akumuliatorių celės sujungtos pagal schemą 4×2. Vadinasi vienos celės talpa 2.2Ah.

Li-ion technology

Sekantis etapas- teisingas Li-ion pakrovėjas, kuris pagal visas taisykles kraus akumus. Deja visi mobiliakai viduje turėjo tik 1 celės kontrolerius, o kamerai reikia 2. Šiaip, kiek papuolė elektronikos visur stovėjo to pačio gamintojo- Benchmarq arba tiksliau sakant- Texas Instruments čipukai.
Ačiū geriems žmonėms iš newsgroupo ir geriems žmonėms iš texas instruments- aš gavau dvi mikroschemas skirtas dviejų celių krovimui. Tai BQ2057. Ir gerai, kad dvi… Skubiai surinkau schemutę pagal datasheeta, tranza paėmiau iš seno kieto disko. Termistorius įdėjau abu vienodus iš kompų akumų.

Li-ion charger schematics

Deja, dėl nežinomos priežasties (schema surinkau teisingai) pirmas blynas parėjo dūmais- sudegė bq2057. Įlitavau antrąją, nusispjoviau per kairį petį ir paleidau- viskas veikia. Bet iškilo kita problema. Ant tranzo sodinama visa įtampą iš maitinimo šaltinio iki reikalingos Ličio baterėjai. O tranzas tai SMD tipo, be radiatoriaus. Maitblokis duoda apie 15V (nuo switcho, tipo 12V). Srovė tai ganėtinai didelė… (tranzas bent 2A laiko).
Todėl teko primontuoti stabilizatorių su LM2576. Tai impulsinis stabilizatorius, kuris gali atiduoti iki 3A išėjimo srovę. Gal kiek per daug, bet srovę per tranzą reguliuoja šuntinis rezistorius. Svarbu numušti įtampą. Kadangi naudojau second-hand stabilizatorių, tai teko panaudoti LM2576-5 t.y. su fiksuota išėjimo įtampa. Bet įdėjau kintamą rezistorių į feedback grandinę ir pakėliau išėjimo įtampą iki maždaug 9.4V (sakysim min 1V ant tranzo kritimas, O Liion reikia 8.4V max įtampos)

step-down PSU

Šiaip ne taip su termoklijais sujungiau abi PCB plokštes į vientisą daiktą, pritvirtinau kištuką ir valio, pakrovėjas veikia ir pernelyg nekaista. Beja pačiam viršutiniam paveikslėlyje, kairėje, matosi pakrovėjas.