Monthly Archives: June 2006

Sulūžo termovamzdis

Šitą daikčiuką (heatpipe) tikrai nenorėjau sulaužyti. Norėjau tik palenkti ir pritaikyti transportuoti šilumą nuo video plokštės į kompiuterio korpusą. “Iš fabriko” vamzdelis buvo sulenktas 180 laipsnių kampu ir transportavo šilumą iš vieno video plokštės radiatoriaus į kitą. Kai vamzdelį kiek palenkiau, plonasienis varinis vamzdelis ėmė ir nulūžo. Todėl atsargiai su savo vamzdukais.

broken heat pipe

Viduje ryškiai buvo žemesnis slėgis nei atmosferinis, nes lūžtant lygtai pasigirdo įsiurbimo garsas. Viduje radau varinio laido ir kelis lašelius skysčio. Labai atsargiai pauosčiau, bet nebuvo jokio kvapo. Poto net lyžtelėjau- jokio skonio… dar gyvas 🙂 Manau, kas šis vamzdelio modelis buvo užpildytas vandeniu. Vikipedija rašo, kad jų viduje buna įvairus skysčiai- nuo skysto helio (ypač šaltiems vamzdžiams), spirito, vandens ar gyvsidabrio (ypač karštiems).

Manau, kad kiniečiai nepanaudojo jokio brangaus skysčio. Virimo temperatūra pasiekta sumažinant slėgį vamzdelyje.

Truputi teorijos: šiluminis vamzdis (heatpipe) veikia dėl fizikinio efekto, kai verdančio skysčio temperatūra nebekyla. Štai paprastas vanduo, yprastam slėgyje verda prie 100° C. Ir kol visas vanduo neišverda, tol temperatūra nekyla. Vanzdelyje skystis verda, jo garai papuola į “šaltąjį” vamzdelio galą, ten kondensuojasi, atiduodą visą šilumą ir virsta skysčiu. Skystis vėl patenka į “kartštąją” zoną ir vėl pradeda virti ir siurbti šilumą. Pagrindinis triukas tame, kad ta laido pynė viduje veikia kaip kapiliarinis siurblys. Todėl vamzdelis veikia bet kokioje padėtyje.

Micro Drive arba CF dydžio hard diskas

Kadangi kartas nuo karto aš laužau įdomius daiktus kad pažiūrėti jų vidurius, tai nutariau sukurti atskirą kategoriją pavadinimu “vandalizacija”.

Šio įrašo auka (tiksliau aukos)- trys compact flash dydžio “micro drive” kieti diskai:

MD CF disk

Nulupus lipdukus ir apsaugines skardas gauname tokį vaizdelį:

MD CF disk

Tai mažyčiukas 2 gigų kietas diskelis. Esant šiuolaikinei flash-rom technologijaim visiška atgyvena.

Kinietiška ekvalaizerio imitacija

Ant vienos “šustros” 5.1 garso kolonėlės, tiksliau, ant žemadažnio garsiakalbio, kur įmontuotas stiprintuvas buvo įstatytas grafinis indikatorius. Teoriškai jis turėtu rodyti garso signalo spektrą. Deja, išėmus prietaisą iš kolonėlės, buvo pastebėta, kad tai ne “grafinis ekvalaizeris”, o tik jo imitacija. VFD indikatorius iš pirmo žvilgsnio atrodo kaip tikras:

VFD

Bet pažiūrėjus atidžiau, matosi, kad elementai indikatoriuje sujungti ir “hardwariškai” suformuotas signalo “spektras”:

VFD

Ant spausdintos plokštės sumontuotos trys LM324 keturgubi operaciniai stiprintuvai ir sauja rezistorių. Teoriškai tai leistu suformuoti 12 lygio laiptelių, bet indikatoriuje yra tik 9 elektrodai. Schema tipinė- signalo palyginimas su rezistoriais suformuota atramine įtampa. Nors “tipo laipetelių” yra net 18. Padavus nuolatinį signalą į indikatorių, prietaisas nuoširdžiai parodė “signalo spektrą”.

VFD in action

Taip pat, labai patiko mistinis užrašas “REVEL”, kuris matyt yra kažkoks dešininis variantas nuo žodžio “LEVEL”. Čia matyt “kinietiškos anglų kalbos” perliukas.

Kitą kartą žiūrėdami į “krūtas” kolonkes, atidžiau pažiūrėkite į savo išsirinktą prekę.

Naujos lempečkos

Išlupau dvitaktį stiprintuvą iš senoviško juostinio magnetofono. Magiukas labai mažai dirbęs, nes lemputės nė kiek nepajuodusios. Taip dvi 6П14П (EL84, 6BQ5) ir 6П2П (12AX7). Ir aišku atitinkamas transformatorius.

tube amp
Vienas įdomus ir kiek sentimentalus pastebėjimas- lemputės ir beveik visi komponentai pagaminti tais pačiai metais ir tą patį mėnesį kai aš gimiau. Taigi schemutė tokio pat amžiaus kaip ir aš.

Taip pat išskrodžiau keletą senų telikų…

tube amp
… ir išlupau visą kolekciją galingų pentodų iš skleistinės. Tai: 6П36С, 6П44С, 6П45С. Gana galingos lempos, rusiškuose saituose mačiau garso stiprintuvu schemas su tokiom. Taip pat mačiau ir radio siustuvus…