Monthly Archives: November 2005

NOS Radio lempos

Atvyko didelė dėžė visokios senos technikos ir viduje radau remontinį komplektą kažkokiam užsieniniam moksliniam prietaisui. Pagal dokumentus, prekės atvyko į tarybų sąjungą apie 1977 metais. Daugelis lempų pagamintos 1966 metais. Dabar tokios lempos naudojamos “krūtiems” lempiniams garso stiprintuvams.

NOS tube stock

Lempų sąrašas:
(modelis, gamintojas, kiekis)

Su dėžutėm:
T66G, Toshiba, 10
12AX7, Matsushita, 30
6CA7, Matsushita, 6
12AF6, Ten, 6
6AL5, Toshiba, 19
12BH7, Toshiba, 10
GRA3, Toshiba, 4
5AR4, Matsushita, 9
6AN8, Matsushita, 9
VR150,, 4
5651,, 3
6N015, Apollo,5
CD25,Rodan,5
6V6GT,Toshiba,5
6BQ5, Matsushita,4
6V6,Ten,4
6DJ8,Matsushita,4
6AU6,Ten,5
12AU7,Ten,3
6X4,Ten,1
12AU6,Nec,2
12AT7,Nec,1
12AX7,Ten,4
6RA5,Nec,2
B-300G,Nec,1
ECF82,Tesla,2
12BH7A,Ten,9

Palaidos:
12AX7, Ten, 25
12AU7, Ten, 14
ECC83, Telefunken,1
Rusiškos: 6N1P-E, 6N2P

LANo žaibosauga

Pas mus namuose yra nedidelis megėjiškas vietinis tinklas. Mes naudojam įprasta UTP LAN technologiją. Vieni kabeliai geri- FTP, o kiti standariniai “vidiniai” UTP kabeliai. Laidai išvedžioti bet kaip- per medžius, ant elektros laidų… Ir kiekvieną vasarą, per perkuniją mes turime nuostolių. Vieneriais metais, žaibai netgi sugebėjo sudeginti kompiuterio motininę plokštę.

Pažiūrim į Realtek firmos mikroschemom pagrįsta tinklo switchą:
UTP switch

O dabar pažiūrim į šias nuotraukas…
UTP switch

Pasigrožim 75 omų rezistoriais…

UTP switch

Prašom atkreipti dėmesį į šarvo skardos spalvą. Tai ne kokie nors suodžiai nuo sudegusių rezistorių. Tai plieno skardos perkaitimo spalvos. Tai reiškia, kad čia buvo užsideges elektrinis lankas. Portai prie apdegusiu vietų negyvi. Bet kiti įrenginio portai puikiausiai veikia.
Manau, kad prie degėsiu buvo prijungtas neekranuotas kabelis. Ir po žaibo čia buvo kaip minimum 2…3kV viršįtampis. Kas įdomiausia, 2kV mėlyni kondensatoriai nesugadinti. Ir tai buvo ne tiesioginis smūgis, o tik elektromagnetinės indukcijos padariniai. Jei čia trenktu tikras žaibas, tai čia būtu tik didelė skylė.
Naudodamas senas detales iš senų telekomo įrenginių, aš sukonstravau primityvią apsaugą. Nors ir šią vasarą buvo keletas smagių audrų, mano kompiuteris nenukentėjo. Nors keletas switchų ir sudegė (taip pat ir kaimyno kompo tinklo plokštė). Sekančioje web-dienoraščio žinutėje aš aprašysiu savo aparatą. Jis labai paprastas ir tinklas veikia be problemų ant 100Mbitų.

Schemos.

Nauja grafika mano kompiuteriui

Kažkaip taip jau gavosi, kad mano windows desktope nebeužtenka vietos. Ypač, kai redaguoju filmus, paišau paveiksliukus ar kažką programuoju. Mano kompe esanti integruota i915 video plokštė kažkodėl nebendravo su paprastom PCI video plokštėm. O AGP lizdo nėra. Taigi, buvau priverstas įsigyti PCIe plokštę. Pagrindinis kriterijus įsigyjant plokštę buvo tyla ir galimybė pasijungti du monitorius. Taigi nusipirkau ATI produktą su heat pipe. Heat pipe arba šilumos vamzdis, tai toks gana keistas daikčiukas kuris leidžia labai greitai pernešti gana didelius šilumos kiekius.

Heat Pipe
Radeon X700, 256MB, heat pipe, be ventiliatorių.

Plokštė pasileido be problemų, tik kiek neramina toks debilnas lamerių dizaino elementas pritvirtintas prie radiatoriaus- tokia skardelė vaizduojanti kažkokias liepsnas. Ji labai arti kitos plokštės. Windozė, po perkrovimo, kažkodėl sukeitė monitorius vietomis, bet perkonfiguravus per naujo, rodos viskas susitatė į savo vietas. Dabar ant desktopo yra daugiau vietos:

Dual View
Du monitoriai ant stalo

Diskų masyvo panaudojimas

Aš turiu seną SCSI RAID diskų masyvą. Tai sunkus DPT (Distributed Processing Technology, vėliau šią kontorą nupirko Adaptec) gaminys. Daug stalčiukų su SCSI3 wide, hot swapable diskeliais. Deja diskeliai mažoki- tik po 4Gigus. Ten viso gaunasi apie 27Gb talpos. Bet dėžė labai ūžia ir jos negalima naudoti namuose. Bet sugalvojau labai tinkamą panaudojimą šiai masyviai dėžutei- čia galima laikyti arklio balną. 🙂

Riding the RAID

Ličio polimero akumas?

Li-Poli, lithium polymer batteries
Naujienų grupėje iškilo diskusija. Ar yra ličio polimerų akumuliatoriai. Vieni sako, kad nėra, kiti sako, kad yra. Treti dar kabinėjasi prie žodžių ir sako, kad yra tik ličio jonų polimeras. Mano nuomone, be jonu, ir nesvarbu kokių jonų- ličio, nikelio, ar kadmio elektrolito jonų nebūtu jokio akumuliatoriaus…
Pažiūrėjus internete ir pačiupinėjus nuotraukoje parodytą akumą galiu pasakyti, kad šitas minkštas akumuliatorius yra ličio polimerų akumas. Ši baterija išimta iš Sony Ericson T68i originalaus akumuliatoriaus.

USB flash diskas

Tai BUVO USB2.0 flash diskelis pagamintas Transcend firmelės. Jis buvo bugavotas nuo pat pradžių. Kartais neišio neišto užstrigdavo ir lauždavo windoze. Dabar įrenginio windowsai net nemato. Kadangi pirkimo dokumentai buvo pamesti, tai įrenginys papuolė į mano rankas. Aš atidariau dėžutę, kad pažiūrėti kas viduje:

USB flash drive
USB flash diskelis

Maža spausdinta plokštelė su mikrokontrolerium OTi (OTI002168, Ours Technology flash disk controller) ir vienu flash ROM iš Samsungo (K9F1208U0A). It is 64M x 8 Bit NAND Flash Memory with a spare 2,048K. Tokia mikroschemutė gali būti įdomi eksperimentams nes nors talpa ir didelė, bet tereikia pajungti 8+9 kojas visiems signalams ir maitinimui.

USB flash drive
ROM ir MCPU

Kitoje plokštės pusėje tik 12MHz kvarcas ir maitblokis ant 3.3V ir keletas paprastų detalių.

Naktinio matymo prietaisiukas?

Tarp gerybių paruoštu naikinimui užtikau kažko elektrooptinį prietaisiuką:
Nigh Vision
Šoninis vaizdas

Iš vieno galo yra objektyvas: MIR-1; 2.8/37:
Nigh Vision
Priekinis vaizdas

Kita pusė pridengta dideliu lešiu:
Nigh Vision
Galo vaizdas

Dar yra mažiukas aukštos įtampos šaltinis (nepavaizduotas nuotraukose). Šaltinis duoda apie 5…7kV. Kai įjungiau prietaisą, per galą pamačiau vos matoma žalią vaizdą. Bet įrenginys rodo tik labai stiprius infraraudono spektro ruožo šviesos šaltinius. Jokio naktinio matymo. Gal tai ne naktinio matymo prietaisiukas? O gal prietaisas sugadintas.

Nigh Vision
Mano liustra per prietaisą