Monthly Archives: October 2005

Rusiška kariška technika

Kontora, kuriai kartais padedu laimėjo konkursa ir nupirko porą tonų kariškos ryšių technikos. Viskas bus sumalta, bet kol kas dar galima palandžioti ir palupinėti detales.


Bendras vaizdelis


aukštos įtampos vakuminiai kondikai iš siustuvų.


Dėžutė su generatorinėmis ir kitokiomis lempomis bei didelės galios kondikais. Iki 55 kVAR!

HV, vacuum, regulated capacitor
10…500pF x 15kV (КП1-4 10кВ 10-500пФ)

Poliruojam plazminį teliką

Nusipirkau mažiuką gręžtuvėlį savo darbams ir įvairių antgalių rinkinį. Tokie gręžtuvėliai užsieniuose dažnai vadinami “dremeliais”, pagal vieną firmą gaminančia juos. Nutariau išbandyti kaip įrankis šlifuoja. O geriausias bandymų objektas tai mano eksperimentinis plazminis televizorius. Apsauginis teliko stiklas “pabraukytas” su kampiniu šlifuokliu “bulgarke”.

Stiklas yra keletos sluoksnių. Išorė plastikinė ir gana lengvai šlifuojasi, bet kur kampinis šlifuoklis ismigo giliau, ten susibraižė stiklas. Tokio jau užšlifuoti nepavyks… Bet kas savo namuose braižo telikus su “bulgarke”? Taigi, jei netyčia įbrėžėt savo plazminį teliką- nėra didelė bėda. Įbrėžimą galima užpoliruoti.

plasma tv polishing

Beja, anksčiau minėjau, kad ant ekrano matosi kažkokie taškeliai. Tai va, kai telikas padirba ir pašyla kokią valandą, visi taškeliai išnyksta. Matyt kažkoks terminis nestabilumas elektronikoje. Beja, telikas gerai šildo kambarį.

Kažikas suvirinimo aparatui su TL494

Nebežinau ką čia jums parašyti… Pernelyg daug projektų pradėta ir jokių rezultatų… Ganėtinai šalta kieme, arklys turputi serga ir savaitgaly veterinorius biški pjaustys ir siuvinės škūrą (nieko baisaus- kosmetinė operacija). Radau seną IBM notebuką, instaliavau Win98 ir įdėjau pasiskolinta SMC waveland PCMCIA plokštę… deja nėra signalo kaiminystėje. O aš tikėjausi, kad netoliese stovintis viešbutis turi bevielį internetą, juk visdėlto 4 žvaigždutės. Gal nuvažiuoti į kokį freespot’ą? Bet nėra batareikių…

Gerai, gerai. Užtenka beletristikos. Pašnekam apie suvirinimo aparatus. Kartais būna sunkoka pradėti virinti- uždegti lanką. Mums reikia naudoti paleidėją- ignitorių. Rusiškuose saituose radau keletą schemų- nuo visiskai paprastučių ir netgi mechaninių iki ganėtinai sudėtingų. Bet visos schemos labai galingos ir galbūt pavojingos. Nutariau paišradinėti dviratį ir pasigaminti savo.

Tai bus mažo galingumo, aukšto dažnio ir aukštos įtampos šaltinis. Kažkas tokio naudojamo LCD monitorių pašvietime. Originali schema gana sudėtinga, jautri ir inoringa. Todėl darom savo schemą.

Čia mano bandymų plokštės:
Something with High Voltage
(LCD pašvietimo shema ir kažkas tokio su TL494 ir galingais mosfetais)

Ir va, po vieno susvilusio mosfeto, topologijos pakeitimo ir schemos pakeitimo, pirmieji rezultatai:
Some experiments

Lankas irgi užsidega, ir ganėtinai stipriai duoda per nagus… ir dar degina. Mažiukas, bet pavojingas žaisliukas.

(praėjo kiek laiko, 2005.11.20)

Burned holes
Išdegintos skylutės

Padidinau įrenginio dažni iki maždaug 200kHz. Pakeičiau MOSFETus į kiek galingesnius ir naujoviškesnius (CEB603AL). Dabar įrenginys nebepurto. Bet užtat mikliai išdegino piršte skylutę. (O tai skauda!) Paveikslėlyje matosi skylutės pradegintos popieriaus lape. Netgi nereikia uždaryti elektros grandinės- srovė prateka per parazitinius kondensatorius.

Bet dar yra bėdų- kai įrenginys maitinamas iš 12V, jis gali veikti tik kokią minutę ar dvi. Kaista MOSFETai. Pabandysiu įdėti kiek moderniškesnius- gal 95N03 ir dar truputi padidinsiu dažnį…

Suvirinimo aparatas

Šiaip suvirinimo aparatas (senovinis) yra labai paprastas prietaisas. Naujoviški tai jau prikišti visokios elektronikos… Bet jei randi tokį gražų transformatorių:


Galingas transformatorius is elektrokarų pakrovėjo. 2x36V išėjimas.

Tai tikrai galima pasidaryti suvirinimo aparatą (svarkę). Pradžiai užtenka tik pasijugti laidus prie trafo išėjimo ir viskas veiks. Tai bus kintamos srovės suvirinimo aparatas.

Bet jei dar pridėti vieną kitą detalę, galima pasidaryti pastovios įtampos suvirinimo aparatą. Su pastovia įtampa žymiai lengviau virinti, elektros lankas žymiai stabilesnis, o ir siūlė gaunasi žymiai gražesnė ir tvirtesnė. Net ir megėjui kartais pavyksta suvirinti taip kaip profesionalui.

Sujungiam maždaug tokią schemą:
DIY welder schematics
Diodai tai seni rusiški, 200A darbinės srovės, didelis kondikas tai gana galingas daikčiukas- tai specialus galingas kondensatorius su prisukamais gnybtais ir leidžiantis naudoti dideles sroves. (tie 2.5 kvadratų laideliai jungiantys kondiką prie schemos labai greitai ikaista!), šuntas ir ampermetras (tiksliau 75mV voltmetras) yra fabrikiniai, skirti matuoti dideles sroves, L tai labai didelis droselis su oro tarpu.

Testavimui surinktas aparatas atrodo maždaug taip:

O čia virinimo pavyzdukai:

Čia gerai matosi 200A šuntas prijungtas prie aparato išėjimo.

Gražiai kibirkščiuoja!:
Sparcs of Welding

Kvarciniai rezonatoriai

Gavau keletą naujų kvarciukų savo kolekcijai. Dabar kolekcija atrodo maždaug taip:
quartz oscillator
Kvarciniai rezonatoriai

Tai ne kokie pigūs keramikiniai rezonatoriai. Tai tikro kvarco, preciziniai įrenginiai. Aš net turiu vieną kvarcą padaryta pagal užsakymą. Išliko net popierinis pasas:
passport

Rezonatoriaus dažnis 90380Hz plius-minus vos tik 1,3Hz. Gana didelis tikslumas?

O beto, šitos detalės labai gražiai atrodo. Ypač tos paauksuotos. Detalės išimtos iš senos matavimo aparatūros bei TV siustuvų. Kai kurie kvarcai buvo įdėti į mažus termosus su termostatais. Nes dažnis garantuojamas tik prie tam tikros temperatūros. Dažniausiai prie 20°C.

Naujas namelis interneto puslapiams

Šitie interneto puslapiai, angliška versija, Gyvuliukų puslapiai ir dar keletas projektų sukasi ant paprasčiausios DSL linijos. Niekas neinvestavo pinigų į serverį, ir ten paprastai naudojamos visokios kompiuterinės atliekos. Pradėjome stygti resursų- kai kurie puslapiai, ypač MySQL pagrindu, pradėjo lėtokai veikti. Seno serverio celka ir paplaukes IDE diskelis sunkiai susitvarko su užklausom. O dar ir motinos čipsetas bugavotas, kažkos kvailas SISas… Kitoje vietoje išbandžiau dualinį antrą pentiumą ir visai buvau patenkintas jo greičiu. Taigi, jei pavyks, šitie puslapiai persikraustys į 1997 metų hardwarę. Tai bus keletas SCSI 3 diskelių, dualinis procesorius ir t.t. Kol kas testuojame. Va paveiksliukas:
New house for this web page
Išskrostas originalus Intelio serveris ir keletas SCSI diskelių

Operacinė išlieka ta pati- Linux Debian.