Taigis, dirbo dirbo jūsų kompiuteriukas, o vėliau pradėjo neiššio neišto persikrovinėti, striginėti ar iš viso nebeįsijungti. Kas gi nutiko? O gal tai standartinė kondensatorių problema? Atidarykit kompo dėžę ir pažiūrėkit į kondensatorius. (Kondikai tai tokie aliumininiai cilindriukai, apvilti plastikiniu apvalkalu. Jie dažniausiai į motinines įstatomi rankiniu būdu). Jie kondensatoriaus viršus ar apačia išsipūtė ar netgi matote kažkokias išskyras, jūsų motininės plokštės kondikai “parėjo”. Kodėl taip atsitiko? Todėl, kad taupydami, kiniečiai įdėjo pigias detales. Reikia dėti ne bet kokius kondikus, bet kondensatorius su maža vidine varža, specialiai pritaikytus impulsiniems maitinimo šaltiniams.
Susprogę ir ištekėję kondikai
Dažniausiai plokštėse naudojami 1000 … 2500 mkf x 6.3V kondensatoriai. Jei problema pastebėjot laiku- kol dar nesudegė procesorius ar dar kas nors, galima suremontuoti. O jei kompas jau nebeįsijungia, gali būti ir daugiau problemų: sudegė raktiniai lauko tranzai (mosfet), pasvilo procesorius.
Galit paklausti: Ar aš galiu suremontuoti pats? Atsakymas: Jei moki lituoti daugiasluoksnes plokštes, Taip!
Kaip keisti kondensatorius? Nedidelė problema. Jums reikės keletos instrumentų: “galingo” lituoklio (apie 40 … 60W), naujų kondensatorių ir truputėlio lydmetalio su kanifolija.
Pirma apžiūrėkit motininę plokštę ir suskaičiuokit kondensatorius. Jums reikia pakeisti visus kondensatorius (1000 mkf ir daugiau). eikit į radio komponentų parduotuvę ir nusipirkit naujus kondikus. Atkreipkit dėmesį į atstumą tarp kondensatoriaus kojų. Taip pat pirkite ne bet kokius kondensatorius, bet kondensatorius su maža vidine varža, mažu induktyvumu- pritaikytus dirbti impuslinese schemose. Įdėsit šūdinus kondikus- supliaškinsit motiną.
Pasiruoškit darbo vietą. Jei jūsų drabužiai elektrinasi, galit nė nebandyti remontuoti kompus- iškrovos sugadins elektroniką.
Pakaitinkit vieną kondensatoriaus koją ir palenkit kondiką į šoną. Bet vos vos, tik miletrą ar panašiai. Poto pakaitinkit kitą koją. Neskubėkit ir nenaudokit jėgą- sugadinsit plokštę. Taip žingsnis po žingsnio ir išlupsit detalę. Lupdami pažiūrėkit kaip kondikas įdėtas- tai poliarizuotos detalės. Svarbu kur pliusas, o kur minusas. Paprastai ant plokštės būna pavaizduota kaip dedasi kondensatorius.
Kai kondensatorius išimtas, išvalykite skylutes. Lengviausia tai padaryti su specialiu atsiurbimo įrenginiu (~10Lt toj pačioj detalių parduotuvėj) arba paprasčiausiai papūsti į skylę. Galima net su dantų krapštuku pravalyti skylę- pašildai ir įkiši.
Įdėkite naujus kondensatorius, prilituokite ir nukirpkit nereikalingus laidus.
Kai visi kondikai pakeisti, prasitestuokit savo plokštę- gal ir veiks. 🙂